• کمرنگ‌کردن نام «خاقانی» از بافت تاریخی شهر
«زوال فرهنگی» دقیقاً یعنی همین!

کمرنگ‌کردن نام «خاقانی» از بافت تاریخی شهر

اخبار ایلک - وقتی از «زوال فرهنگی» صحبت می کنیم، دقیقاً یعنی همین که نام شاعرعظیم‌الشان و بی‌مانندی چون خاقانی را از خیابان تاریخی شهر براندازند (هر چند نام قسمت محدودی از خیابان را) و نام گونه‌ای دیگر از هنر و فرهنگ را بر آن بگذارند.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، در رثای فرهنگ و ادبیات همین بس که درخت تناوری را با تَبَری از شاخه‌های خودش، می‌زنند و می‌کَنَند و هورا می‌کشند. وقتی از «زوال فرهنگی» صحبت می کنیم، دقیقاً یعنی همین که نام شاعرعظیم‌الشان و بی‌مانندی چون خاقانی را از خیابان تاریخی شهر براندازند (هر چند نام قسمت محدودی از خیابان را) و نام گونه‌ای دیگر از هنر و فرهنگ را بر آن بگذارند. آن‌هم نه برای خدمت به فرهنگ و هنر، بلکه برای تحکیم ارتباطاتی که در این سال‌ها کم‌وکیف آن بر همگان آشکار بوده و گویا جدیداً این روابط وارد فاز جدیدی از مودت و صمیمت شده است.

 ذکر مراتب حکمت و فضیلت خاقانی شروانی، برای کسانی  که جز کارتابل روی میز اداری خود، سطری نمی‌خوانند، آب در هاون کوبیدن است. ایشان را که اهل تصمیمات کلان و ضربتی هستند، چه به این‌که خاقانی، حَسّان‌العجم است، او نقطه تحول فکری شعر فارسی است، بشارت‌دهنده حافظ، و پل ارتباطی سبک خراسانی و سبک عراقی است. 

در توضیح این خبر گفته شده، به پاس 130 سال خدمات تئاتر تبریز، این خیابان به «تئاتر» تغییر نام می‌یابد. افسوس که جناب خاقانی با 900 سال سیطره ادبی در محیط فرهنگی شرق تا غرب ایران و آذربایجان و عراق و ماورالنهر، استعداد پیمانکاری و مشارکت نداشته‌؛ که اگر می‌داشت لااقل قبرش در میان لاشه آهن‌پاره‌ها و بتن‌های نیمه‌کاره مقبره‌الشعرا دفن نمی‌شد. آن‌ هم در شرایطی که در همین کشور دوست و برادر، جمهوری‌آذربایجان، تندیس‌ها و برج‌ها و بوستان‌هایی به نام خاقانی نامگذاری می‌شود و پروسه مصادره او (به همراه دیگر هم‌قرن بزرگوارش، نظامی) از مدت‌ها پیش کلید زده شده‌ است.

تعامل ادبیات و تئاتر، یک اصل تپنده و جاری در هنرهای نمایشی است. پیشکوستان تئاتر به ناصواب بودن این تغییر نام اذعان دارند و معتقدند اگر بنا، حمایت از تئاتر است، این امر باید با تقویت زیرساخت‌ها و پشتیبانی از استعدادها باشد. دستکاری هویت شهر و تصمیمات انفجاری و نمایشی، راه چاره نیست.

این تصمیم، نه موجب تکریم تئاتر است و نه باعث خرسندی اصحاب نمایش. با این حال، حتی اگر خدای‌ناکرده، این نامگذاری، ثبت شود، تصمیم‌گیران یقین بدانند که حافظه تاریخی مردم، این خیابان را با هویت اصیل خود خطاب قرار می‌دهند، نه با عنوان بخشنامه‌ای.

نگارنده: امیر لطف‌الهی

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.