• آثار بزرگانی چون نظامی معرف فرهنگ و اصالت ایرانی به دنیا است
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی:

آثار بزرگانی چون نظامی معرف فرهنگ و اصالت ایرانی به دنیا است

اخبار ایلک - معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: بدون شک بهره گرفتن از کلام نغز و آثار بزرگانی چون نظامی، مولانا، حافظ، سعدی، شهریار، پروین اعتصامی و صدها ستارۀ فروزان آسمان فرهنگ و ادب این سرزمین، می‌تواند ما را در معرفی قدمت و اصالت فرهنگی سرزمینمان به سراسر دنیا، یاری کند.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، رحیم شهرتی‌فر پیش از ظهر امروز در کنگره بین‌المللی نظامی گنجه‌ای بابیان اینکه باید یاد و نام حکیم، شاعر و عارفی گران‌مایه حکیم نظامی را بدون در نظر گرفتن ملیت، زبان و حتی مذهب وی گرامی بداریم، اظهار داشت: چرا که فراتر از نژاد و مذهب و ملیت، اهالی کرۀ زمین به‌حکم انسانیت باید در کنار هم و برای کنار گذاشتن تکثرها و رسیدن به وحدت و همدلی تلاش خود را به‌کار گیرند.

وی افزود: بدون شک بهره گرفتن از کلام نغز و آثار بزرگانی چون نظامی، مولانا، حافظ، سعدی، شهریار، پروین اعتصامی و صدها ستارۀ فروزان آسمان فرهنگ و ادب این سرزمین، می‌تواند ما را در معرفی قدمت و اصالت فرهنگی سرزمین‌مان به سراسر دنیا، یاری کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی تأکید کرد: اگرچه نظامی بزرگ هزاران بیت سراسر حکمت و آموزۀ خود را به زبان فارسی سروده است که بدون شک ناشی از رواج این زبان در دربار و در نتیجه بین شعرا و افراد برجستۀ عصر بوده، اما پس از گذشت سالیان سال و کشمکش‌های تأسف‌بار فراوانی که بین ملیت‌ها، قومیت‌ها و صاحبان زبان‌ها صورت گرفته، باید به این نتیجه رسیده باشیم که در کنار گرامی داشتن مشاهیر سرزمین خود، بزرگان و دانشمندان را بدون ‌توجه به ملیت و زبان و مذهب وی و فقط به دلیل تأثیرگذاری مثبت آثارشان ازنظر علمی، اخلاقی و انسانی قدر بدانیم.

وی بابیان اینکه نظامی با آثار ارزشمندش قرن‌هاست که مایۀ مباهات ایران و ادبیات فارسی است، اضافه کرد: شکوه اندیشه و سخنان حکیمانه‌اش اندیشمندان و سخن‌شناسان را به این موضوع معترف می‌کند که اگر چنین شاعری در هرکجای دنیا با هر زبان و مرام و مذهبی بود و می‌توانست چنین آثار گران‌سنگی خلق کند و از خود به یادگار بگذارد، باید پاس داشته می‌شد و در راه ترویج اندیشه‌های متعالی و زنده نگه‌داشتن نام و یادش کوشش شود.

شهرتی‌فر خاطرنشان کرد: نظامی عارف بزرگی است که در آثاری چون مخزن‌الاسرار، رمز آفرینش و تعالی انسان را بازگو می‌کند. تقید او به مذهب، او را از شاعران هم‌عصر خود متمایز کرده و موجب شده شاعری درباری نشود و از مداحی و خمر و خمار و نفس‌پرستی در امان بماند.

وی ادامه داد: اگرچه وی شاعری افسانه‌ساز و داستان‌پرداز هست و در منظومه‌های بی‌بدیل «خسرو شیرین» و «لیلی و مجنون» از عشق مجازی سخن می‌گوید اما عفت و پاک‌دامنی و تعالی فکری‌اش به حدی بوده که در هیچ جای این دو منظومه و هیچ‌کدام از آثار دیگرش، سخنی خلاف ادب و عرف وجود ندارد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی تأکید کرد: نظامی گنجه‌ای لازمۀ عشق مجازی را پاک‌دامنی می‌داند و بیزاری خود را از آلودگی و تردامنی ابراز می‌‌کند.

وی بیان کرد: برگزاری چنین کنگره‌هایی به‌منظور گرامیداشت بزرگان علم و ادب سرزمینمان و در کنار آن توجه به اتحاد و وحدت ملی و فراملی بسیار حائز اهمیت بوده چراکه همدلی از هم‌زبانی بهتر است.

شهرتی‌فر ادامه داد: با توجه به امکان ترجمه آثار به هر زبانی در عصر حاضر در سایه پیشرفت علم و ارتباط در همه جای این کره خاکی، آنچه از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده درک مفاهیم این آثار هست نه تسلط به زبانی که اثر به آن زبان نوشته‌شده است.

وی تأکید کرد: این کنگره‌ها در کنار ادای دین به فرهیختگان این آب‌وخاک باید وسیله‌ای برای اتحاد، همدلی و نشر اندیشه‌های ارزشمند صاحبان آثاری باشد که جهان‌شمول‌اند و در قیدوبند مرزهای جغرافیایی و مذهبی و سیاسی نمی‌گنجند.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.