• آثار ارزشمند نظامی؛ می تواند الگویی برای نسل جدید باشد/ تقارن این کنگره با «تبریز ۲۰۱۸» یک فرصتی عظیم است
دبیر کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی:

آثار ارزشمند نظامی؛ می تواند الگویی برای نسل جدید باشد/ تقارن این کنگره با «تبریز ۲۰۱۸» یک فرصتی عظیم است

اخبار ایلک - ​​​​​​​دبیر کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی، تقارن کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی با رویداد تبریز ۲۰۱۸ را فرصتی عظیم خواند و گفت: این موضوع نشان از ظرفیت بالای شهر تاریخی تبریز و آذربایجان داشته است.

به گزارش اخبار ایلک از تبریز بیدار، مسلم اورنگی صبح امروز در کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی در خصوص اهداف برگزاری این کنگره گفت: این کنگره در جهت ارزش گذاری و معرفی حکیم نظامی گنجوی، شاعر پارسی گوی ایران اسلامی که نه تنها دارای روش و سبکی جداگانه است بلکه تاثیر شیوه این شاعر بزرگ بر فرهنگ و ادب فارسی بی نظیر می باشد.

وی با اشاره به نامگذاری ۲۱ اسفند ماه بعنوان روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی نامگذاری شده است، افزود: در این راستا کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی کوشیده با دعوت از نظامی شناسان و مشاهیر ادب فارسی ایرانی و سایر کشورهای اسلامی بتواند با کمک گیری از نهادهای بین المللی یک روز را در طول سال بنام این شاعر بزرگ در سطح جهان ثبت نماید.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان آذربایجان شرقی در ادامه شاعران و اندیشمندان را سرمایه فرهنگی کشورها خواند و گفت: هر ایرانی علاوه بر محافظت از سرمایه های خود باید بتواند با معرفی سرمایه های ملی خود، گفتمان کشورمان ایران را که گفتمان الهی، اسلامی، صلح و دوستی است به جهانیان معرفی کند.

وی ادامه داد: حال آنکه برگزاری چنین کنگره هایی بهترین فرصت برای معرفی داشته های فراملی کشور عزیزمان ایران می باشد.

اورنگی خاطر نشان کرد: حکیم نظامی گنجوی علاوه بر اینکه شاعری بزرگ و پرآوازه می باشد توجه ویژه ای به مضمون های اخلاقی و اندرزی داشته و فردی زاهد، حکیم و عارف بوده و بررسی آثار ارزشمند وی می تواند الگویی برای نسل جدید باشد.

وی با بیان اینکه بزرگترین داشته و سرمایه ایرانیان اعتقادات الهی، ارزشها و وطنمان است، افزود:بنابراین باید با هر زبان و قومیت از تمامیت ارضی و هویت خود محافظت کنیم.

دبیر کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی همچنین گفت: این کنگره بیش از یکسال است که توسط جمعی از بزرگان و فرهیختگان استانهای آذری زبان، حمایت های مسئولین استان آذربایجان شرقی و دانشگاه ها و به همت اداره کل آموزش و پرورش این استان شروع شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا سایت ویژه ای به چهار زبان برای این کنگره راه اندازی و فراخوان مقاله در داخل و خارج کشور آغاز شد.

اورنگی تعداد مجموع مقالات رسیده به دبیرخانه کنگره حکیم نظامی گنجوی را یک هزار و ۱۱۷ مقاله اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۸۲ مقاله به چاپ کامل رسید و در قالب دو جلد کتاب آماده شده است.

وی تقارن کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی با رویداد تبریز ۲۰۱۸ را فرصتی عظیم خواند و ادامه داد: این موضوع نشان از ظرفیت بالای شهر تاریخی تبریز و آذربایجان داشته است.

وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با برگزاری چنین کنگره هایی بتوانیم دین خود را نسبت به مفاخر و بزرگان ایران اسلامی ادا نماییم.

در ادامه از مجموعه مقالات برگزیده این کنگره که در قالب دو جلد کتاب به چاپ رسیده، رونمایی شد.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.