• نظامی گنجوی استاد مسلم شعر غنایی است/ اشعار نظامی گنجوی بر توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تاکید داشت
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

نظامی گنجوی استاد مسلم شعر غنایی است/ اشعار نظامی گنجوی بر توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تاکید داشت

اخبار ایلک - نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اشعار نظامی گنجوی در توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تاکید داشت، خاطرنشان کرد: بطوری که مثنوی های پنجگانه این شاعر بزرگ با استدلال ها و تعبیرات مختلف بر این موضوع تاکید شده و این موضوع سبب شهرت جهانی او شده است.

به گزارش اخبار ایلک از تبریز بیدار، حجه الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم صبح امروز در کنگره بین المللی حکیم نظامی گنجوی در تالار معلم تبریز، با اشاره به جایگاه نظامی گنجوی اظهار داشت: نظامی را بی شک باید در شمار شاعران برجسته شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست.

وی ادامه داد: به جرات می توان گفت که نظامی در سرودن لحظه های شادکامی بی همتاست، زبانش شیرین واژگانی نرم و لطیف و گفتارش دلنشین است و او شاعر بزرگی که به اخلاق پایبند بود و هیچ گاه عریان و بی پرده سخن نگفته است، در پاکی اخلاق و تقوا نظیر حکیم نظامی را در میان تمام شعرای عالم نمی توان پیدا کرد.

در تمام دیوان نظامی، لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی شود
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در تمام دیوان نظامی، لفظ رکیک و یک سخن زشت پیدا نمی شود، گفت:  نظامی گنجوی استاد مسلم در شعر غنایی و داستان های عاشقانه و ادب فارسی است و این شاعر برجسته در پایان قرن ششم هجری توانست شعر تنفیلی را در زبان فارسی به تکامل برساند و علاوه بر پنج گنج، دیوان قصاید و غزلیاتی نیز دارد و اغلب قصایدش در وعظ و حکمت سروده است.

وی افزود: حکیم نظامی گنجوی بغیر از شاعری و سخنوری در علوم عقلی بویژه در فلسفه، منطق، ریاضیات و نجوم هم سرآمد بوده است و علاوه بر آن این شاعر حیکم در علوم نقلی نظیر قرآن، اخبار، فقه و احادیث تبحر و مهارت کامل داشته است.

حجت الاسلام آل هاشم، با اشاره به اینکه اشعار نظامی گنجوی بر توحید و استدلال بر یگانگی خداوند تاکید داشت، خاطرنشان کرد: بطوری که مثنوی های پنجگانه این شاعر بزرگ با استدلال ها و تعبیرات مختلف بر این موضوع تاکید شده و این موضوع سبب شهرت جهانی او شده است، مهارتی که نظامی در تنظیم و ترتیب منظومه های خود بکار برده، باعث شد که بزودی شاعران از آثار او تقلید کنند، حال آنکه تعداد کسانی که از آثار این شاعر برجسته تقلید کرده اند، بسیار است.

مقام علمی نظامی، در شرق و غرب زبانزد همگان است
وی در خصوص مقام علمی حکیم نظامی گنجوی بیان کرد: مقام علمی این شاعر اندیشه ورز در شرق و غرب زبانزد همگان است، بطوری که با مروری بر آثار نظامی گنجوی اهتمامش به کسب دانش های زمان مشاهده می شود و نظامی از شاعرانی است که باید در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان بدانیم.

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه نظامی از سخن گویانی است که همانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد، گفت: اگرچه داستان سرایی در زبان فارسی بوسیله نظامی شروع نشده اما تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانسته شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند همین شاعر برجسته است.

وی افزود: مهارتی که نظامی در تهیه و ترتیب منظومه های خود بکار برده است، باعث شده تا شاعران دیگر از آثار وی تقلید کنند، تاریخ مثنوی سرایی در ادبیات ترکی با نام نظامی پیوند زده اند و حتی اغلب مثنوی های ترکی صد ساله اخیر در پیروی، استقبال و ترجمه از خمسه نظامی سروده شده است

حجت الاسلام آل هاشم یادآور شد: علاوه بر ترجمه لیلی و مجنون نظامی به زبان ترکی، در ادبیات ترکی، منظومه های تقلیدی بسیاری سروده شده اند که اغلب از لیلی و مجنون نظامی الهام گرفته اند.

وی تشبیهات و توضیحات نظامی را زیبا، هنرمندانه و بسیار خیال انگیز خواند و افزود: این شاعر برجسته ایران زمین در تصویر جزئیات طبیعت و حالات بسیار تواناست و انتخاب الفاظ و کلماتش بسیار مناسب است. اشعار نظامی گنجوی با سرچشمه فرهنگ ایرانی، ایران پیش از اسلام و پس از اسلام را وحدت می بخشد.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.