• سفره رحمت رمضان، سوی خوان آسمانی کن شتاب

سفره رحمت رمضان، سوی خوان آسمانی کن شتاب

اخبار ایلک - یک ماه مهمان بی منت سفره بی منتهای پروردگاریم، رمضان ماه فضیلت، رحمت و طراوت روح و جان و تحفه ای از سوی پروردگار به بندگانش است.

به گزارش اخبار ایلک از ایرنا، 'رمضان' در لغت از 'رمضاء' به معنای شدت حرارت و به معنای سوزانیدن است؛ چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به آن ماه مبارک رمضان گفته اند.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: اگر مردم قدر ماه مبارک رمضان را می دانستند، می گفتند: ای کاش همه سال رمضان بود؛ در ماه رمضان خوابت، نفس کشیدنت، عبادت است'.
در فضیلت معنوی ماه مبارک رمضان می توان گفت؛ دریایی است که هر قدر به اندازه نیاز و تشنگی اش از آن می خورد و به قول مولانا ' آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید ' ؛ رمضان سفره بابرکت و بی انتهای خدا به بندگانش است که هر کس به اندازه توان و گرسنگی اش از آن بهره می برد و خوشا آنان که از این سفره سیر نشوند
انسان ها همواره مورد لطف و رحمت خداوندند اما عظمت رمضان بر انسان ها از نوع لطف نیست، بلکه از نوع ایثار است از سوی خدا به بندگانش؛ فرصتی برای بازیابی خویشتن و بازگشت به فطرت الهی و دوری از صفت حیوانی و بهترین زمان برای توبه کردن و به سوی خدا پرواز کردن است
در وصف این ماه همین بس که پیامبر اکرم (ص) فرمود: 'اگر بنده خدا می دانست که ماه رمضان چیست؟ دوست می داشت که تمام سال رمضان باشد' و نیز در جایی گفته است: رمضان ماهی است که ابتدایش رحمت است و میانه اش مغفرت و پایانش آزادی از آتش جهنم است.
این دهان بستی دهانی باز شد تاخورنده‌ لـقمـه های راز شـد 
لب فـروبـند از طـعـام و از شراب سوی خوان آسمـانی کن شتاب 
گر تـو این انبان ز نـان خالی کـنی پر زگـوهـر هـای اجـلالی کنی 
طفل جـان از شیر شیطان باز کن بعد از آنش بـا ملک انـباز کن
چند خوردی چرب و شیرین از طعام امـتحان کن چند روزی با صیام
چند شب ها خواب را گشتی اسیر یـک شبی بـیدار شو دولت بگیر

یکی از مهم ترین فواید گرفتن روزه؛ صفای دل است؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: هر کس شکم خویش را گرسنه نگاهدارد اندیشه و فکر او، بزرگ تر می شود.
همچنان که بزرگان دین گفته اند روزه فقط صورت ظاهر آن یعنی گرسنگی و تشنگی کشیدن نیست بلکه هدف از این اعمال عبادی رسیدن به معنای باطنی و صفای دل است تا دمی فارغ از خور و خواب و خشم و شهوت با معبودت یگانه شوی و سر بر بارگاه رب گذاری و دل را به نور ایمان جلا دهی.
ماهی که در آن نفس کشیدن تسبیح است و خواب عبادت؛ و دعاها مستجاب، پس از خداوند بخواهیم که در این ماه بابرکت به ما توفیق مجاهدت بر نفس و شفقت بر خلق عطا کند
گویند درهای بهشت در این ماه باز است؛ خدایا درهایت را به روی ما نبند و درهای جهنم را بر ما بسته نگه دار، خدایا شیطان را بر ما مسلط مساز و ما را بر نفس مان مسلط کن.
 

انتهای پیام /

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.