• سناریوهای ایران برای برجام بعد از خروج آمریکا

سناریوهای ایران برای برجام بعد از خروج آمریکا

اخبار ایلک - دولت و مجلس برای تأمین عزت مردم ایران درآزمایش بزرگ برجام باید دست به دست هم داده و با همکاری نخبگان و متخصصان امر از میان سناریوهای موجود و با رعایت عزت، حکمت و مصلحت کشور برخورد قدرتمندانه با غربی ها داشته باشند.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، بعد از مانورهای زیاد داخلی برای انعقاد توافقنامه برجام و قبول محدودیت‌های زیاد در قدرت هسته‌ای و تأیید چندین باره آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بر عمل به تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران و چندین سال معطلی برای اثبات عدم انحراف در برنامه هسته‌ای، بالاخره آمریکا از آن خارج شده و دست کسانی را که به خاطر آن بر عالم و آدم فخر می‌فروختند ولی قادر به حل مشکلی از داخل کشور نشدند ، در حنا گذاشت.

باز هم نیروهای ارزشی و انقلابی که تا به حال دندان روی جگر گذاشته بودند و متهم به دلواپسی می‌شدند و امروز مشخص شد که نابجا نبوده است، آیا دوباره باید چوب ندانم کاری و عناد و یا ترجیح منافع شخصی و حزبی برخی را تحمل کنند؟ در این وضعیت سناریوهای محتمل برای برخورد با آمریکا و کشورهای غربی چیست؟

دولت و مجلس شورای اسلامی برای تأمین عزت مردم ایران در این آزمایش بزرگ باید دست به دست هم داده و با همکاری نخبگان و متخصصان امر از میان سناریوهای موجود و با رعایت عزت ، حکمت و مصلحت کشور برخورد قدرتمندانه با غربی‌ها داشته و به موردی که منافع ملی کشور را تأمین خواهد کرد، عمل کرده و به یک باره به این قضیه خاتمه دهند و نگذارند کشورهای غربی با افکار عمومی و روان اجتماعی کشور بازی کنند.

الف) تداوم برجام

یکی از گزینه‌هایی که شاید دولتی‌ها مشتاق به این امر هستند، تداوم برجام و عدم خروج ایران از این توافقنامه با وجود خروج ایالات متحده آمریکا از آن است،به نظر می‌رسد این سناریو دو حالت داشته باشد:

_تداوم برجام به همین منوال و بدون حضور آمریکا: یکی از گزینه‌ها که شاید برخی حتی به این هم راضی باشند، تداوم اجرای برجام به همین صورت فعلی و بدون حضور آمریکاست.کسانی که خروج آمریکا از برجام را خروج یک مزاحم تعبیر کردند.گزینه‌ای که اجرای آن باعث خفت برای کشور و به نوعی تسلیم شدن در برابر غرب و نتیجه کوتاه آمدن گام به گام در غرب از آن تعبیر خواهد شد.در این صورت با وجود خروج آمریکا از برجام و بازگشت ساختار تحریم‌های ثانویه آمریکا، ما باید محدودیت‌های اعمال شده در برنامه هسته‌ای را اجرا کنیم.سناریویی که با قاعده عزت،حکمت و مصلحت در تضاد است.

تداوم برجام با تضمین‌های اروپایی‌هاا

گزینه دوم در تداوم برجام این است که با قبول و اعمال تضمین‌هایی از سوی سایر اعضای برجام و مخصوصاٌ کشورهای اتحادیه اروپا برجام تداوم داشته باشد. سناریویی که با دو مشکل اساسی مواجه است.

اول اینکه کشورهای اتحادیه اروپا بدون اجازه آمریکا قادر به انجام کاری نیستند و نمی‌توانند در مقابل تحریم‌های آمریکا کاری انجام بدهند. کاری که وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد و گفت ما قادر به حمایت و دفاع از شرکت‌های خود در قبال تحریم‌های آمریکا نیستیم.

از آن گذشته آنها چنین تضمین‌هایی در اختیار ندارند تا از آن استفاده کنند. همچنان که در دو سال گذشته بعد از اجرایی شدن برجام بدون اجازه آمریکا آنها قادر به حل مشکل بانک‌های بزرگ برای معامله با ایران نشده‌اند.در ثانی ممکن است آنها در حرف و یا حتی مکتوب چیزهایی بگویند و بخواهند به ما قول بدهند تا برجام را اجرا کنند ولی باید توجه کرد که آنها در عرض دو سال گذشته توانسته‌اند همانطور عمل کنند.چطور وزیر خارجه ما اعلام می‌کند که ما امروز هم قادر به باز کردن حساب در انگلیس نیستیم.

از سوی دیگر ممکن است آنها با این کار ما اغفال کنند و آمریکا هم از سوی دیگر تحریم‌های خود را اعمال کند که در آن صورت ما هم محدودیت‌های برنامه هسته‌ای را قبول کرده‌ایم و هم تحریم‌هایی که قرار است با خروج آمریکا دوبار اعمال شود.

تداوم محدود

گزینه دیگر این است که وقتی آمریکا از برجام خارج شد و یکی از اعضای آن به این توافقنامه پشت کرد، حداقل ما هم با تغییراتی برجام را ادامه دهیم یعنی قسمت‌هایی از برجام را تعلیق کرده و محدودیت‌ها را برداریم.

مثل اینکه بر تعداد سانتریفیوژ ها بیفزاییم یا اینکه درصد غنی‌سازی را افزایش داده و به 20 درصد برسانیم ولی بخش‌های نظارتی آژانس بین‌المللی را اجرا کنیم تا ما را متهم به انحراف به سمت نظامی‌گری هسته‌ای نکنند.در این صورت حداقل ما هم به نسبت آنها از تعهداتمان شانه خالی کرده و نشان می‌دهیم که تمام تخم‌مرغ‌های ما در سبد اجرای بدون قید و شرط برجام نیست.هر چند که در مقابل خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها گزینه عالی و پاسخ مناسب نیست.

ب)  برجام جدید

یکی دیگر از سناریوها با توجه به شروع مذاکرات با کشورهای اروپایی این است که این مذاکرات به جای حل مشکل برجام منتهی به یه توافقنامه دیگر با کشورهای اروپایی شود که در این صورت علاوه بر اینکه نتوانسته مشکل برجام را حل کند، به یک مسیر پیچیده‌ای وارد شده است که به برجام‌های 2و 3 منتج خواهد شد و همان چیزی است که آمریکا و کشورهای اروپایی خواهان آن هستند و به این طریق همان زمان را به نفع خود خواهند خرید و از سوی دیگر در مذاکرات ممکن است مسائل موشکی و یا نفوذ منطقه‌ای ایران را مطرح کنند و به این طریق ما را در مسیر پر پیچ و خم مذاکرات مثل برجام به ناکجا آباد برسانند.بنابراین برای حفظ مولفه‌های قدرت باقی مانده در دستمان از جمله قدرت موشکی و نفوذ منطقه‌ای باید از ورود به این سناریو خودداری کرد.

ج) لغو برجام

سناریو دیگر برای کشور این است که با توجه به اینکه آمریکا که مهره تأثیرگذار در این توافقنامه بوده و در دو سال گذشته با اعمال نفوذ و عمل نکردن به تعهدات خود مانع از بهره‌برداری از برجام و گشایش‌های اقتصادی و در برخی موارد اعمال تحریم‌های تازه شده است و از برجام خارج شده است، بهترین فرصت برای ماست که ما نیز از آن خارج شده و خود را از محدودیت‌های آن خارج کنیم.

باید توجه داشته باشیم که در این صورت کشورهای دیگر ما را متهم نخواهند کرد و با ما برخورد سال‌های گذشته را نخواهند کرد چرا که این بار با وجود اجرای برجام از سوی ایران و تأیید آژانس بین‌المللی برای چندین بار، این کشور آمریکاست که این توافقنامه را به هم زده و ما توانستیم ثابت کنیم که دنبال تسلیحات هسته‌ای نظامی نبوده‌ایم و این آمریکاست که به تعهدات بین‌المللی خود عمل نمی‌کند.

بنابراین به نظر می‌رسد مسوولان امر می‌توانند با رعایت اصل عزت،حکمت و مصلحت و با اعتماد به قدرت داخلی و اعتقاد به حل مشکلات داخلی با توان و قدرت داخلی و بدون نیاز به تضمین‌های کشورهایی که قابل اعتماد نیستند،برجام را کنار گذاشته و با افکار عمومی با مذاکرات دیگر بازی نکنند و بدانند که کسی که آن روز گفت من به آمریکایی‌ها اعتماد ندارم و اگر شما می‌خواهید آن را تجربه کنید، امروز هم گفته است که این کشورهای اروپایی هم قابل اعتماد نیستند.نکند پشیمانی امروز ناشی از اعتماد به آمریکا روزی هم در مورد اروپایی‌ها تکرا شود.

نگارنده: احمد قهرمانی

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.