• ضرورت استفاده از تکنولوژي فتوولتائيک براي گسترش سيستم مديريت سبز

ضرورت استفاده از تکنولوژي فتوولتائيک براي گسترش سيستم مديريت سبز

اخبار ایلک - سيستم نظام مديريت سبز با هدف صرفه‌جويي، اصلاح و بهبود فرآيندها، اصلاح الگوي مصرف، اشاعه‌ فرهنگ مصرف بهينه و اِعمال مديريت زمان مي‌تواند شاخص مناسبي براي عملکرد درحوزه‌ اقتصاد مقاومتي نيز باشد.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، امروزه جهان با مشکلات و معایب زیست‌محیطی فراوانی مانند گرم شدن زمین، افزایش گازهای گلخانه‌ای، کاهش منابع طبیعی و... دست و پنجه نرم می‌کند.

با همه‌ مجاهدت‌های زیست‌محیطی که تاکنون صورت گرفته، فعالیت‌های بشر هنوز هم باعث بر هم زدن تعادل طبیعت شده است.

توسعه‌ دانش و توانایی بشر برای بهره‌برداری بیشتر از محیط و منابع آن و از نگاهی دیگر نگرانی از به پایان رسیدن منابع طبیعی و برهم خوردن تعادل چرخه‌ها و فرآیندهای حیاتی کره‌ زمین، پژوهشگران را بیش از گذشته متوجه محیط زیست و فاکتورهای اثرگذار و اثرپذیر آن ساخته است.

اِستقرار و اجرای سیستم مدیریت سبز در سازمان‌ها و مؤسسات در راستای کاهش مصرف منابع مختلف آب و انرژی و آثار منفی زیست‌محیطی امری ضروری به نظر می‌رسد.

مدیریت سبز به عنوان یک رویکرد مدرن زیست‌محیطی در سازمان‌ها با تأکید بر یکپارچگی، مسؤولیت‌پذیری اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی در کشور می‌بایست به عنوان یک تکلیف ملّی مطرح و اجرایی شود.

سیستم نظام مدیریت سبز ابزاری قدرتمند برای اجرایی نمودن مواد 66 و 190 قانون برنامه‌ چهارم و پنجم توسعه‌ کشور است و به عنوان یک مسؤولیت اصلی مدیریتی هر دستگاه محسوب می‌شود. این سیستم با هدف صرفه‌جویی، اصلاح و بهبود فرآیندها، اصلاح الگوی مصرف، اشاعه‌ فرهنگ مصرف بهینه و اِعمال مدیریت زمان می‌تواند شاخص مناسبی برای عملکرد درحوزه‌ اقتصاد مقاومتی نیز باشد.

بی‌تردید برنامه‌ نظام مدیریت سبز برای دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و بخش خصوصی یک فکر و برنامه‌ متعالی است و تحقق کامل آن در گرو مشارکت مجدانه همه کارکنان سازمان‌ها و علاقه‌مندان به توسعه‌ کشور است؛ البته اجرای برنامه‌ مدیریت سبز در سازمان‌ها نیازمند داشتن تفکر زیست‌محیطی و رغبت انجام آن توسط مدیران دستگاه‌ها نیز است.


مقدمه

از دهه 1980 میلادی در تداوم و تکامل نظریه‌های رشد و توسعه اقتصادی در جهان، نظریه‌های اقتصادی مبتنی بر توسعه‌ پایدار مطرح و روز به روز از طرفداران بیشتری برخوردار شد. بر اساس نظریه‌های مزبور، رشد و توسعه‌ اقتصادی کشورها زمانی مورد استقبال قرار می‌گیرد که با تخریب عوامل محیط زیست شامل آب، خاک، هوا و تخریب منابع آیندگان همراه نباشد. این نوع توسعه به این معنی است که سطح کنونی مصرف را نمی‌توان برای مدت طولانی حفظ کرد.

در کشور ما همانند سایر کشورهای جهان، بحث حفظ محیط زیست و حرکت به سوی توسعه‌ پایدار آغاز شده و با سرعت ملایمی تداوم یافته است. طراحی و استقرار نظام مدیریت سبز برای اولین بار در قانون بودجه‌ سال 1382 و پس از آن در قانون برنامه‌ چهارم و پنجم توسعه‌ کشور با هدف کاهش هزینه‌های جاری دولت، اِعمال سیاست‌های مصرف بهینه منابع و حفاظت از محیط زیست، پیش‌بینی شد و سپس آیین‌نامه‌های اجرایی آن در خصوص بندهای قانونی مرتبط تهیه و پس از تصویب هیأت وزیران به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

اجرای صحیح و تحقق اهداف نظام مدیریت سبز منجر به کاهش محسوس هزینه‌های مالی و آثار منفی زیست‌محیطی ناشی از مصرف در دستگاه‌های دولتی از طریق تغییر الگوی مصرف، اجرای نظام مدیریت محیط زیستی، مصرف بهینه منابع، کاهش ضایعات و در نهایت بهبود وضعیت موجود می‌شود.

در این بین استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌مندی مؤثر از ظرفیت واحدهای تولید پراکنده‌ برق از جمله نیروگاه‌های کوچک خورشیدی و بادی با نصب پنل‌های فتوولتائیک در سایبان‌ پارکینک‌ها و پشت بام ساختمان‌ها و همچنین هوشمندسازی سیستم‌های روشنایی و شبکه و سیستم‌های تأسیساتی می‌تواند خود کمک شایانی به مدیریت سبز کند.

سهم کره زمین از آزادشدن انرژی ناشی از افت جرم خورشید سی و پنج هزار برابر انرژی مصرف ساکنان زمین است و اگر بشر بتواند یک واحد از سی و پنج هزار واحد این انرژی خدادادی را جذب کند از مصرف هرگونه سوخت دیگر بی‌نیاز خواهد بود.

از آن جا که روزانه انرژی بسیاری صرف گرمایش و سرمایش ساختمان‌ها می‌شود، طراحی و اجرای ساختمان‌هایی که بتواند از انرژی خورشیدی حداکثر استفاده را ببرد بسیار حائز اهمیت است.

همگام با به کارگیری انرژی‌های نو و تجدیدپذیر به ویژه انرژی باد، انرژی آبشارها و انرژی امواج دریا؛ انرژی خورشیدی این منبع لایزال الهی به دلیل سهل و آسان در دسترس بودنش، در طی سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه انسان قرارگرفته است.

استفاده از منبع لایزال انرژی خورشیدی با عنایت به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی ایران و داشتن پتانسیل‌های کافی برای بهره‌گیری از تمام انرژی‌های شناخته شده از جمله انرژی‌های نو این امکان را فراهم می‌کند که علاوه بر کاهش آلودگی محیط زیست وگازهای مخرب گلخانه‌ای بتوانیم در نقاط مختلف کشور به طور متوسط از 600 الی1000 وات ساعت بر مترمربع انرژی تابشی خورشید بهره‌مند شویم.

فناوری ساده‌ بهره‌برداری از انرژی خورشیدی، بحث‌های آلودگی محیط زیست و ذخیره سوخت‌های فسیلی از جمله عوامل مهمی هستند که خوشبختانه باعث شده در سال‌های اخیر به منابع انرژی خورشیدی توجه خاصی معطوف شود.

اگر واقع‌بینانه به این مسئله نگاه کنیم درمی‌یابیم که در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به طور خودکار این امکان فراهم می‌شود که از فناوری پتروشیمی در خصوص تولید محصولات با ارزش افزوده چندین برابر سوخت‌های فسیلی استفاده کنیم؛ چرا که بررسی اکثر فرصت‌های موجود، مفید بودن این تکنولوژی‌ها را ثابت کرده است.

اگر فرصت‌های استفاده از این نوع انرژی درکشورهای مختلف با محدودیت‌هایی مواجه باشد ولی وجود این موانع فقط به دلیل فقدان اطلاعات کافی در مورد این نوع تکنولوژی‌ها، فرصت‌ها، هزینه و فایده به علاوه عدم وجود منابع انسانی متخصص، سازمان و مؤسسات لازم جهت ارزیابی، فاینانس و هدایت سرمایه‌ها به این سمت می‌باشد.قوانین و مقررات موضوعه در رابطه با نظام مدیریت سبز


- اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

«در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات رو به رشدی داشته باشند، وظیفه‌ عمومی تلقی می‌شود. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است. »

- مواد 66 قانون برنامه‌ی چهارم توسعه‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و190 قانون برنامه‌ پنجم توسعه‌ کشور

«کلیه دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی مؤظفند جهت کاهش اعتـبارات هزینه‌ای دولت، اِعمال سیاست‌های مصرف بهینه‌ منابع پایه و محیط زیست برای اجرای برنامه‌ مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات(شامل کاغذ)، کاهش مواد زائد جامد و بازیافت آنها(در ساختمان‌ها و وسایط نقلیه) طبق آیین‌نامه‌ای که توسط سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید اقدام کنند. »اهداف مستمر در برنامه‌ مدیریت سبز

- اطلاع‌رسانی و ارتقای آموزش کارکنان در زمینه‌ برنامه‌ مدیریت سبز و پیش‌بینی و برگزاری دوره‌های آموزشی متناسب با آن برای کلیه کارکنان

- بهینه‌سازی مصرف انواع حامل‌های انرژی و مصرف آب

- مدیریت پسماندهای جامد با تأکید بر تفکیک از مبدأ و کاهش مصرف کاغذ با توجه به نوع فعالیت دستگاه‌ها و مؤسسات و بازیافت ضایعات آن

- مصرف بهینه‌ مواد اولیه، مواد مصرفی و تجهیزات

- کاهش تولید پسماند از طریق بهره‌گیری از فن آوری‌های مناسب و افزایش بهره‌وری

- بهبود نظام تعمیر و نگهداری وسایل و تجهیزات به جای تعویض

- تصفیه و بازچرخانی آب با سیستم‌های مناسب و استفاده‌ مؤثر از آن در آبیاری فضای سبز و سایر مصارف

- استفاده از فن آوری‌های پاک و سازگار با محیط زیست

- استفاده از مواد مصرفی سازگار با محیط زیست


سیاست‌ها و فعالیت‌های موردنظر در جهت ارتقای سیستم مدیریت سبز


- استفاده از انرژی‌های نو و منابع تجدیدپذیر خدادادی نظیر انرژی خورشیدی، بادی و زمین گرمایی

- استفاده از نیروگاه‌های مولد مقیاس کوچک

- استفاده از محصولات قابل تعویض و غیرقابل دور ریز و سازگار با محیط زیست

- خرید محصولات با کیفیّت و با حداقل بسته‌بندی

- تهیه‌ ظروف ویژه و ایجاد مکان‌های مخصوص زباله به منظور تفکیک پسماند

- انتقال زباله‌های تفکیک شده به مراکز بازیافتی

- جایگزینی ظروف یکبار مصرف گیاهی به جای یکبار مصرف پلاستیکی

- بهینه‌سازی مصرف اقلام مربوط به مکاتبات اداری و اجرای سیستم اتوماسیون اداری و انجام مکاتبات به صورت الکترونیکی

- اجرای سیاست‌های تشویقی به منظور ترغیب کارکنان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر مترو، اتوبوس و نظایر آن از طریق تأمین بلیط و سایر اقدامات

- انجام اقدامات مؤثر در جهت اجرایی نمودن مفاد مبحث 19 مقررات ملّی ساختمان(صرفه‌جویی در مصرف انرژی) و طراحی، نظارت و اجرای ساختمان‌ها همسو با سیستم نظام مدیریت سبز

- عایق‌کاری حرارتی پوسته‌ خارجی ساختمان، کانال‌های هوا، لوله‌ها و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی

- استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی و همچنین اجرای صفحات و پنل‌های خورشیدی جهت استفاده از انرژی خورشیدی

- ممیزی ساختمان بر اساس راهنمای رهبری، طراحی، انرژی و محیط‌زیست ساختمان سبز

- ارتقای سیستم درگاه مدیریت سبز توسط سازمان به منظور جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با اجرای مدیریت سبز از دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی شاخص‌های مدیریت سبز


[*]  بهینه‌سازی مصرف منابع پایه‌ محیط زیست شامل:

- مصرف آب(شاخص: متوسط میزان مصرف سرانه‌ هر نفر 150 لیتر در شبانه روز)

- مصرف برق(شاخص: متوسط میزان مصرف سرانه‌ هر نفر 900 کیلو وات در سال)

- مصرف سوخت(شاخص: استفاده از گاز طبیعی در ساختمان‌ها، تأسیسات اداری، سیستم‌های گرمایشی و سرانه‌ مصرف بنزین 6 لیتر در 100 کیلومتر در هر خودرو)

- مدیریت پسماند(شاخص: تفکیک از مبدأ و سرانه‌ تولید زباله‌ خانگی و شهری به میزان400 کیلوگرم در سال)

[*]  تغییرات ضروری در ساختمان با هدف صرفه‌جویی

[*]  کاهش مصرف کاغذ در دستگاه‌ها و مؤسسات به عنوان یک رویکرد مدرن زیست محیطی در آنها

[*]  تقویت رهبری مبتنی بر رویکرد مدیریت سبز

[*]  یادگیری و هدایت نوآوری ایجاد شراکت سبز و موفّقیت پایدار از طریق مسؤولیت‌پذیری

[*]  توسعه‌ فرآیندهای مدیریت سبز مزایای زیست محیطی استفاده از انرژی تجدیدپذیر


- انرژی تجدیدپذیر به هیچ عنوان CO2 و یا سایرگازهای آلاینده و مضر برای اتمسفر تولید نمی‌کند.

- انرژی تجدیدپذیر زباله و بقایای مشکل‌آفرین تولید نمی‌کند.

- این نوع انرژی‌ها پایان‌ناپذیرند.قابلیت‌های منابع انرژی خورشیدی در اجرای سیستم‌های پیرامونی فتوولتائیک و مدیریت سبز


- تولید آب گرم با استفاده از انرژی خورشیدی: گرم کردن آب مورد نیاز توسط انرژی خورشیدی یکی از متداول‌ترین روش‌های استفاده از این نوع انرژی است.

در چنین سیستم‌هایی حدود 40 درصد از انرژی خورشیدی جذب شده و آب گرم تولیدی که معمولاً دمای آن بالاتر از 60 درجه سانتیگراد است به صورت طبیعی با چرخش در مسیرهای مربوط Circulation Forced دوران می یابد؛ لذا آب گرم تولید شده می‌تواند به مصارفی چون حمام کردن، شستن لباس، ظروف و غیره برسد. میزان تابش مستقیم مورد نیاز برای راه‌اندازی چنین سیستمی  1.2 کیلووات ساعت برمترمربع در روز است.

خشک کن خورشیدی: خشک کردن محصولات کشاورزی با استفاده از خشک کن‌های خورشیدی، مناسب مناطق گرم کره زمین است؛ مناطقی که میزان تابش خورشید و دمای هوا زیاد بوده و در مدت زمان مشخص از سال چنین شرایطی پایدار باشد.

در این خشک کن‌ها، دمای هوا با عبور از داخل کانال‌های تعبیه شده افزایش یافته و برای خشک کردن محصولات به محفظه مربوط ارسال می گردد. میزان تابش مستقیم مورد نیاز جهت راه‌اندازی سیستم خشک کننده خورشیدی 4 الی 7 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز و دمای هوا نیز بایستی با پایداری برای مدت زمان زیاد، در حدود 40 درجه سانتی ‌گراد باشد.

سیستم تولید آب مقطر: در سیستم‌های تولید آب مقطر با استفاده از انرژی خورشیدی ابتدا آب تبدیل شده به بخار، کندانس شده و سپس آب مقطعر از پروسه‌مزبور حاصل می‌شود. در این سیستم به ازای هر مترمربع مساحت کلکتور 4 لیتر آب تقطیر شده در روز تولید می‌شود.

میزان تابش مستقیم مورد نیاز برای راه‌اندازی چنین سیستمی 5 الی 6.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز است.

ضد عفونی و استرلیزه کننده خورشید: در این سیستم میزان تابش مستقیم مورد نیاز 5 تا 6.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز می‌باشد.

- تولید آب شیرین: آب شیرین‌کن خورشیدی معمولاً از دو قسمت تشکیل یافته است(کلکتور صاف و برج تقطیر ساز) که دو قسمت مزبور به وسیله لوله‌ مسی از همدیگر جدا شده‌اند. سیال عامل که روغن است، در کلکتور گرم و به طریق جابجایی طبیعی به برج تقطیرساز منتقل می‌شود و در آنجا قسمتی از آب شور را بخار نموده و سرد می‌شود و سپس به داخل کلکتور بر می‌شود.

بخار تولیدی، کندانس شده و تبدیل به آب شیرین می‌شود. میزان تابش مستقیم مورد نیاز برای راه‌اندازی چنین سیستمی 5 تا 6.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز است.

گرمایش خورشیدی: از کاربردهای دیگر انرژی خورشیدی، استفاده از آن برای گرم کردن فضاهای داخلی ساختمان در فصل سرد سال است. کلکتورهای این سیستم 25 تا 40 درصد از انرژی خورشید را به گرما تبدیل می‌کنند؛ این کلکتورها بر روی سقف ساختمان قرار گرفته و گرمای مورد نیاز خود را از انرژی خورشید جذب می‌کنند. میزان تابش مستقیم موردنیاز برای چنین سیستمی بین 1.3 الی 1.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز می‌باشد.

سرمایش خورشیدی: نمونه‌ ساده این سیستم یخچال خورشیدی است در این سیستم، انرژی خورشیدی در سیکل جذبی برای ایجاد برودت و در سیکل رانکین به عنوان منبع حرارتی برای تولید سرما استفاده می‌شود.

- پخت و پز با استفاده از انرژی خورشیدی: در حال حاضر انواع مختلف خوراک‌پزهای خورشیدی موجود است و متـداول‌تــرین آن جعبه‌های پزنده(Cooking Box & Hot Box) است که طرز کار آن بدین ترتیب است که نور خورشید را به نقطه‌ای باز تابانده، سپس دمای آن نقطه به نحو قابل ملاحظه‌ای جهت پخت و پز افزایش می‌یابد.

میزان تابش مستقیم مورد نیاز برای راه‌اندازی چنین سیستمی 8 الی 9 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز است.

تولید برق خورشیدی: از مهم‌ترین کاربردهای انرژی خورشیدی می‌توان به تولید برق خورشیدی اشاره کرد. تولید برق به دو روش امکان پذیر است؛ روش نخست تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی با استفاده از سلول‌های فتوولتائیک و روش دوّم نیز استفاده از انرژی گرمایی خورشیدی برای تولید برق است.

براساس تحقیقات انجام یافته میزان تابش مستقیم برای راه‌اندازی نیروگاه‌های گرمایی حدود 5.1 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز است تا راه‌اندازی چنین نیروگاه‌هایی از منظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

نیروگاه‌های فتوولتائیک به دلیل امکان استفاده از تابش مستقیم و غیر مستقیم قابلیت کارکرد در اکثر شرایط آب و هوایی را دارند. در ایران طبق آمارهای موجود بیشترین تابش رسیده به سطح زمین (T.S.R) در ایستگاه‌های تابش‌سنجی کرمان، خور بیابانک، یزد و تهران(مناطق مرکزی و جنوب کشور) و کمترین شار تابشی رسیده به سطح زمین در ایستگاه های رامسر، ارومیه و مناطق غرب و سواحل جنوبی دریای خزر و شمال‌غرب کشور رخ داده و در طول سال کمترین تابش کلی در ماه ژانویه و بیشترین تابش کلی نیز در ماه ژوئن گزارش شده است.هوشمند سازی ساختمان  BMSدر راستای تحقق اهداف سیستم نظام مدیریت سبز

طرح و اجرای ساختمان‌های هوشمند در راستای سیستم نظام مدیریت سبز باعث شده که در مصرف انرژی به مقدار قابل ملاحظه‌ای صرفه‌جویی و فرآیند آن بسیار آسان شود و همچنین سیستم‌های کامپیوتری به صورت چشمگیری در این رابطه استفاده شود.

یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که در برگیرنده‌ محیطی پویا و مقرون به صرفه به وسیله یکپارچه‌سازی چهار عنصر اصلی یعنی سیستم‌ها، ساختار، سرویس‌ها، مدیریت و رابطه‌ میان آن‌هاست. در ساختمان هوشمند کلیه‌ زیرسیستم‌های کنترلی آن در چارچوب منطقی از پیش تعریف شده و مناسب با وضعیت کاربری ساختمان، طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند.

فرآیند کنترل در ساختمان هوشمند از طریق سیستم‌های کنترلی انجام می‌شود که خود هوشمندانه عمل کرده و همواره در ارتباط مستقیم و تعامل با یکدیگرند و در نهایت تأمین‌کننده نیاز کاربر و طراح در رسیدن به هدف ایجاد ساختمان هوشمند و کاهش هزینه‌های انرژی و تحقق سیستم نظام مدیریت سبز هستند.نتیجه‌گیری و ارائه‌ پیشنهادات


- اجرای صحیح و تحقق اهداف نظام مدیریت سبز منجر به کاهش محسوس هزینه‌های مالی و آثار منفی زیست‌محیطی ناشی از مصرف در دستگاه‌های دولتی از طریق تغییر الگوی مصرف، اجرای نظام مدیریت محیط زیستی، مصرف بهینه منابع، کاهش ضایعات و در نهایت بهبود وضعیت موجود می‌شود.

- منابع انرژی‌های تجدیدپذیر اعم از انرژی خورشیدی و غیره به لحاظ مزایای مختلف زیست محیطی، استراتژیکی، اجتماعی و اقتصادی و نامحدود بودنشان این امکان را به برنامه‌ریزان کشور می‌دهد که با اتخاذ تدابیر مقتضی در زمینه‌ سرمایه‌گذاری بتواند علاوه بر تحقق اهداف نظام مدیریت سبز، ارزش افزوده‌ای معادل ارزش 1600 میلیارد بشکه نفت خام در سال برای کشور به ارمغان آورد.

- با تنظیم و اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت و همچنین بلندمدت در زمینه روی آوردن کشور به استفاده از انرژی خورشیدی این امکان فراهم می‌شود که نفت این طلای سیاه با ارزش که موجبات تکامل و ترقی زندگی انسان‌ها نیز محسوب می‌شود در تولید هزاران فرآورده پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد.

- در سیستم منابع تجدیدناپذیر، هزینه‌های حمل و نقل مواد و نیروی کار بسیار بالا است، امّا در سیستم‌های فتوولتائیک چنین هزینه‌هایی در چرخه‌ تولید وجود ندارد؛ بی‌تردید یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کشورهای پیشرفته در زمینه‌ کاهش مصرف انرژی‌های ناپاک، کمک به گسترش تکنولوژی‌هایی است که بتوان از طریق آنها، از منابع تجدیدپذیر و نامحدود انرژی استفاده کرد، طوری که رسیدن به این هدف و تحقق موضوع مزبور تأثیر فراوانی بر محیط زیست و اقتصاد کشورها خواهد گذاشت.

در سیستم‌های فتوولتائیک نیازی به منابع سوخت فسیلی و ...نیست؛ بنابراین مضرات زیست‌محیطی ناشی از این منابع و هزینه‌های حمل و نقل و انبارداری از آنها حذف می‌شود؛ همچنین سیستم‌های فتوولتائیک بدون حرکت و کاملاً بی‌صدا بوده و عاری از آلودگی صوتی می‌باشند.

- با هوشمندسازی ساختمان‌ها و ایجاد سیستمی کنترلی و یکپارچه در ساختمان، کلیه انرژی‌هایی که طی زمان‌های غیر ضروری برای مصرف به اتلاف می‌رسند صرفه‌جویی خواهند شد و ضمن بهره‌مندی از مزایای سیستم نظام مدیریت سبز، از هدر رفتن آنها نیز  پیشگیری می‌شود.

 

نگارنده: اکبر طلوعیان

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.