• روز بدون روتوش خبرنگاران / روزی از جنس خبرنگار

روز بدون روتوش خبرنگاران / روزی از جنس خبرنگار

اخبار ایلک - خبرنگاران چشم ،گوش و نماینده مردم و رکن چهارم دموکراسی هستند و حضور مسؤولانه، صادقانه و به موقع آنان در منطقه رویداد و گزارش هر آنچه که اتفاق افتاده است، نه آنچه خود دوست داشتند اتفاق بیفتد، می‌تواند مردم را بی‌نیاز از حضور بر سر حادثه و محل وقوع رویدادها کند و به آنان در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها یاری رساند.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، به نیمه مرداد که نزدیک می‌شویم، این خود خبرنگاران هستند که سوژه خبری می‌شوند.

ارزش و قداست کار این قشر را باید در آیه شریفه "ن و القلم و ما یسطرون " قسم به قلم و آن چه بدان می‏نویسند؛ باید جستجو کرد، چرا که از این آیه قرآن کریم دریافت می‌شود، حرمت و قداست قلم، در طول تاریخ گذشته و امروزه در باور و اندیشه ما مسلمانان جایگاه ویژه‌ای دارد و برای خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و اهل قلم افتخاری بس گرانبها و بزرگی است که خداوند متعال در عظمت و شأن قلم، سوره‌ای به آن اختصاص داده و به قلم آنان سوگند یاد کرده است.

در هر صورت روز 17 مرداد که به نام روز خبرنگار نامگذاری شده، بهانه خوبی است تا اینکه در عصر ارتباطات توفانی و پرتلاطم به جایگاه واقعی و رسالت سنگین اصحاب رسانه و اخلاق حرفه‌ای آنان بپردازیم.  

می‌گویند خبرنگاران چشم،گوش و نماینده مردم و رکن چهارم دموکراسی هستند و حضور مسؤولانه، صادقانه و به موقع آنان در منطقه رویداد و گزارش هر آنچه که اتفاق افتاده است، نه آنچه خود دوست داشتند اتفاق بیفتد، می‌تواند مردم را بی‌نیاز از حضور بر سر حادثه و محل وقوع رویدادها کند و به آنان در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها یاری رساند.

از سویی رسالت اصلی اصحاب رسانه همسو با هدف جمهوری اسلامی و قانون اساسی، حفظ کرامت و ارزش‌های والای انسانی و آزادی توام با مسؤولیت در برابر خداست. این رسالت ضمن پرهیز دادن این قشر از نقض حدود تعیین شده و خطوط قرمز در شرع مقدس اسلام، وظایف سنگینی متوجه آنان می‌سازد.

در واقع، خبرنگاران از یک طرف وظیفه کشف حقایق، انعکاس سریع و صحیح واقعیات و هشدار در مورد رویدادهایی را بر عهده دارند که به منافع ملی و اعتقادات و فرهنگ مردم و ارزش‌های انسانی آسیب می‌رسانند و از طرف دیگر با درک موقعیت رسانه اختیارات و مسؤولیت‌ها و وضع رقیبان باید به بقای رسانه بیاندیشد.

حرفه خبرنگاری، شغلی متفاوت است و در این شغل کهنگی و روزمرگی بی‌معناست. لازمه خبرنگار خلاق بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت به عنوان سه اصل مهم کار خبری بتواند موفق عمل کند.

در هر صورت در نگاه حرفه‌ای، خبرنگار فردی است که به نمایندگی از مردم، برای اطلاع‌رسانی سالم و بیان حقایق، عملکرد و رفتار تمام افراد جامعه، مخصوصا مسؤولان و صاحب‌منصبان را زیر ذره‌بین قرار داده و به نقد و موشکافی آن می‌پردازد. تا با شناخت نقاط ضعف و قوت به پیشبرد اهداف ملی و مردمی منتهی شود.

در مقابل از آنجا که حرفه روزنامه‌نگاری یک شغل زنده و پویاست و قلم‌داران این عرصه نیز با عشق و فداکاری و از جان گذشتگی، شانه‌های خود را به بار سنگین مسؤولیت روشنگری مردم سپرده‌اند و دفاع از حریم آزادی را در جان و قلب خود همواره روشن نگه می‌دارند، ضروری است، مسؤولان و دستگاه‌های متولی نیز فقط کمی به فکر و یاد آنان در طول سال باشند، نه در یک روز به خصوص که آن روز هم روز خبرنگار باشند.

خبرنگار حرفه‌ای علاوه برتوانایی تهیه و نگارش خبر، باید از ویژگی‌ها و خصوصیات فردی و شخصیتی دیگری چون حس کنجکاوی، پرسشگری، تیزبینی و نکته‌سنجی، سریع‌الانتقال بودن، داشتن ضریب هوشی بالاتر از سطح جامعه، خلاقیت، مسؤولیت‌پذیری، فروتنی و پایبندی به اخلاق نیز برخوددار باشد.

به سخن دیگر؛ یک خبرنگار موفق همیشه در انعکاس رخدادها بی‌طرفانه عمل می‌کند؛ چون ذات خبرنگاری مبتنی بر بی‌طرفی است و اینجاست که خبرنگار با رعایت این نکته مهم خود را به قوانین ملزم دانسته و در این مسیر به اهداف خود نائل می‌شود.

علاوه بر این یک خبرنگار باید همواره در کسب اعتماد و اعتمادسازی بین خبرنگار، منابع خبری و مردم خود تلاش کند. در جهان حاضر که جوامع در حال تحول و نوزایی هستند قدرت درک، تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی حوادث از دیگر مسائل اساسی این حرفه به شمار می‌رود.

بنابراین مهم‌ترین عاملی که موجب گرایش علاقمندان به حرفه پرهیجان خبرنگاری می‌شود، داشتن عشق به این حرفه و به ویژه ذوق و استعداد در فعالیت‌های رسانه‌ای است.

با این وجود در عصر امروز هر خبرنگاری باید واجد برخی از ویژگی‌های حرفه‌ای نیز باشد از جمله این شاخص‌ها می‌توان آشنایی با نگارش، تنظیم و تدوین خبر، مصاحبه و گزارش، لیدنویس حرفه‌ای، داشتن اطلاعات عمومی، شم خبری بالا، تشخیص ارزش‌های خبری، ساده‌نویسی، سرعت عمل بالا، آشنایی با قواعد نگارش و ادبیات فارسی، توانایی کار با فناوری‌های دریافت و ارسال خبر، شناخت منابع خبری و ارتباط مستمر با آنها، توانایی بالا در ارتباط با مردم، داشتن مهارت ارتباطی، آگاهی از سیاست‌های خبری رسانه کشور خویش، پشتکار، آشنایی با قانون، آراستگی ظاهری و رعایت عرف جامعه، مدیریت زمان و وقت‌شناسی، جسارت داشتن، شنونده خوب بودن، داشتن روحیه شکاک، مصاحبه‌گر دانا، داشتن شامه تیز و حساس و ... اشاره کرد.

بنابراین اگر خبرنگار به کار خود و اصول حرفه‌ای تسلط داشته باشد، رسانه‌های رقیب و ماهیت،ظرفیت و توانمندی‌های رسانه‌ای را که در آن کار می‌کند، بشناسد همچنین نیاز مخاطبان، سن، جنس، سطح تحصیلات، محل زندگی و سایر ویژگی‌های آنها را بداند، بدون شک از کنار سوژه‌های ناب، درجه اول و مورد نیاز مردم و رسانه نمی‌گذرد و فرصت را به رقیبان نمی‌دهد.

نکته مهم‌تر اینکه، هر قدر خبرنگار حرفه‌ای‌تر باشد و قدرت شکار سریع سوژه‌های مورد نیاز مخاطبان را داشته باشد و همچنین بتواند آنها را در بسته‌بندی‌های جذاب و متناسب با ماهیت رسانه‌ها و ویژگی‌های مخاطبان ارائه دهد، به همان اندازه به سردبیر کمک کرده و دست او را در بستن خبرهای رادیو و تلویزیونی و انتشار اخبار مطبوعاتی باز گذاشته شده است اما اگر نتواند تولید سریع، متنوع و مورد نیاز رسانه و مخاطبان را داشته باشد، قدرت مانور سردبیر را محدود کرده است و عملاً تکرار خبرهای مشخصی را در بخش‌های مختلف خبری موجب شده است.

کوتاه سخن آنکه، درسته خبرنگاران در طول سال به صورت شبانه‌روز و 24 ساعته در خدمت جامعه و مسؤولان هستند اما به نظر می‌آید مسؤولان و برخی دستگاه‌های ذی‌ربط در طول 365 روز سال؛ فقط روز 17 مرداد است که می‌خواهند کمی به فکر این قشر باشند که ناگفته نماند در آن روز نیز خود خبرنگاران مشغول انعکاس اخبار و رویدادهای جامعه به ویژه مردم هستند که مبادا واقعه‌ای از چشم تیزبین آنها پنهان بماند.

نگارنده: موسی کاظم‌زاده

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.