• عجیب بوی ظهور می‌آید ...
به بهانه تقارن محرم و دفاع مقدس/

عجیب بوی ظهور می‌آید ...

اخبار ایلک - عاشورا درس انسانیت داد، حسین با سیراب کردن دشمن خود و حتی اسب‌هایشان درس عزت و انسان‌مداری را به اوج رسانید، با بخشیدن حربن یزید ریاحی روح مهربانی و گذشت را بدون توجه به خط و گروه در کالبد بشریت دمید.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، قرن‌هاست که زندگی بشر گفتمانی را در بین تینت‌ها و طریقت‌ها تجربه می‌کند،گفتمانی که پایه و اساس آن آزادگی، اخلاق و تعالی انسانی است.

در طول تاریخ، بشریت رفتارهایی را ثبت کرده که همه با شعار انسانیت، تعالی و رشد محور پیروان خود بوده اما به خاطر درون‌مایه پوچ، بی‌هدف بودن و انحراف از حق و در بیشتر اوقات غیرالهی بودن از مدار تاثیرگذاری خارج شده است.

همیشه رفتارها و مکتب‌هایی در تاریخ ماندگار شدند که به نوعی هدف خود را با سعادت بشر گره زده‌اند و آنچه مهم است تار و پود این اندیشه‌ها و مکتب‌هاست.

در این بین مکتب سبز و سرخ شیعه سیر فکری رو به رشدی را در جهان آغاز کرده که تئوری‌های اومانیسم ( انسان‌گرایی) و ماده‌پرستی را به چالش می‌کشد که مهم‌ترین خصلت تاثیرگذار آن ظلم‌ستیزی و دوری از ذلت‌پذیری است که همواره بیدارگرایانه بوده و خواب صاحبان زر و قدرت را آشفته می‌کند.

اوج مکتب سرخ شیعه، عاشوراست که خون در این مکتب تزریق کرده و امید به سعادت و اوج انسانیت را با محرکه دین و الهیت را در روح و جان انسان زنده کرده است.

عاشورا درس انسانیت داد، حسین با سیراب کردن دشمن خود و حتی اسب‌هایشان درس عزت و انسان‌مداری را به اوج رسانید، با بخشیدن حربن یزید ریاحی روح مهربانی و گذشت را بدون توجه به خط و گروه در کالبد بشریت دمید.

پس از شهادت یاران و نزدیکان، باز در فکر هدایت از تاریکی به روشنایی بود و همین شد مکتب عاشورا که با عزت و آزادگی و «هیهات منا ذله»، سرآغاز نهضت‌های بیدارگرایانه در تاریخ شد.

«مهاتما گاندی» هم از این ظرفیت برای آزادگی بهره جست و تاریخ از این مکتب برای رهایی از یوغ استکبار استفاده کرده است اما اوج هنرنمایی مکتب عاشورا، انقلاب اسلامی ایران و برگ زرین آن دفاع مقدس است که تابلویی از عاشورا و تمام نمادهای زیبای آن به منصه ظهور رسانید.

چه بسیار مادران و پدرانی که حاصل عمر خود را به جبهه‌ها فرستادند و پیکر غرق به خون عزیزانشان را خود در خانه آخرت گذاشتند و آن را قربانی خود به خدای عزوجل دانستند.

دفاع ایران در جنگ تحمیلی به سبب زیبایی‌هایی که خلق شد، مقدس نامیده شد، چون رنگ و بویی الهی داشت و زیباترین واژه های انسانیت را به تصویر کشید.

اکنون پس از ۴۰ سال از آغاز انقلاب، می‌توان لحظه به لحظه موضوع عاشورا را اثبات کرد که برای صفحه به صفحه آن، مرکبی از خون پیروانش استفاده شده است و امروز انقلاب اسلامی قدرت نرمی از تفکر و عمل را در جهان به وجود آورده که حاصل تبعیت از عاشوراست.

علی اکبرهای ایران در کربلای این سرزمین با خلق حماسه‌ها و حقیقت خویش، افسانه‌های شاهنامه  را به چالش کشیدند و الگویی برای سایر بلاد و مکاتب در جهان شدند.

اما این پایان راه نیست بلکه آغاز راه تحقق تفکر سبز (ظهور منجی) است که خود فرزند عاشوراست و تکمیل‌کننده این مکتب خواهد بود،شیعه با اقامه عدل در جهان به اکمال خود و عدالت خواهد رسید.

سلام بر عاشورا ،سلام بر مکتب انسان‌ساز و تعالی‌بخش آن و سلام بر فرزند عاشورا...

باشد که با پیوند تفکر سبز و سرخ با دیباچه عاشورا به حکومت مستضعفین در عالم برسیم و صاحب عصر را در کالبد حقیقی درک کنیم.

عجیب بوی ظهور می‌آید ....

نگارنده: روح‌الله دهقان نژاد

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.