• جست‌وجوی انصاف در بازار بزرگ شهر/ پیوند مردانگی با زندگی به بهاء چند گرم
حال خوش پیرمردِ چای‌فروشِ تبریزی؛

جست‌وجوی انصاف در بازار بزرگ شهر/ پیوند مردانگی با زندگی به بهاء چند گرم

اخبار ایلک - شاید وزن پاکت زیر سنگ، آن‌هم در ترازوی کفه‌ای در معادلات امروز دیجیتالی من و شما اصلا به حساب نیاید اما آن حال خوشی که با دیدن تصویر پیرمرد به ما دست می‌دهد، نشان از جاری بودن زندگی است.

به گزارش اخبار ایلک از آناج، از دیروز که عکس پیرمرد چای فروش تبریزی با آن پاکت زیر وزنه ترازوی دوکفه‌ای در رسانه‌ها منتشر شده، بسیاری، با دیدنش به حدی از شعف رسیده‌اند که گویی با چنین معیار و اندازه‌ای سال‌ها بود که فاصله داشتیم و این بارقه‌ای امید همان حس خوشایندی است که منتظرش بودیم.

تصویر دلشنین پیرمرد، چنان دلگرمی به بیننده می‌دهد و او را به سال‌های نه‌چندان دور این شهر می‌بَرَد که گویا چنین حالتی را فقط در داستان‌ها می‌شد جُست و با آن خوش بود. این پیرمردِ مومنِ حلال و حرام‌دان با یک چنین حرکتی نشان داد که هنوز جوان‌مردی و انصاف در میان بازاریان از بین نرفته و هستند کسانی که بتوانند جرعه‌ای مردانگی را به دیگران منتقل کنند.

شاید وزن پاکت زیر سنگ، آن‌هم در ترازوی کفه‌ای در معادلات امروز دیجیتالی من و شما اصلا به حساب نیاید، یا بسیاری آن را شومنی برای سود بیشتر فروش تلقی کنند، همان مرض قضاوتی که امروز بسیاری از ما را دچار خود کرده؛ اما همان پاکت بی وزن ساده، نشان از اعتقاد اوست، اعتقادی به ژرفای رعایت حق مردم و خط قرمزی برای دست اندازی به جیب مشتری.

اعتقادی که امروز و در جامعه دلاری و ریالی ما بسیار کم‌رنگ شده و شاید دیگر برایمان صرف نکند که به این قبیل موضوعات فکر کنیم اما هستند امثال پیرمرد چای فروش خوش‌سیما یا آن قصاب سیبیل کلفت محله که گوشت مجانی به نیازمند می‌دهد و یا آن شیرینی‌پز که وزن قوطی شیرینیاش در قیمت کل شیرینی اثر ندارد و بسیار بسیار مشاغلی از این دست که نه نامشان بر زبان‌ها می‌افتد و نه تصویریشان را کانال‌های تلگرامی از هم فوروارد میکنند اما دستگیر همین مردمند و زندگی‌شان را رَتق و فَتق می‌کنند.

نیاز داریم، نیاز داریم به نشان دادن چنین افرادی که بگوییم هنوز زندگی هست، جوانمردی هست، انصاف هست، مراعات هست و در یک کلام امید هست. امیدی که شاید این‌روزها به واسطه بسیاری از تصمیم‌های ریز و درشت مسئولان و برخلاف وعده‌شان تبدیل به یاس گردیده. بیایید باهم، زندگی را امیدوار نگه داریم.

نوید اسماعیلی

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.