• 3 یار دبستانی که در آتش بیداد سوخت / در ستایش 3 یار دبستانی 16 آذر 1332
گزارشی از هویت تاریخی 16 آذر:

3 یار دبستانی که در آتش بیداد سوخت / در ستایش 3 یار دبستانی 16 آذر 1332

اخبار ایلک - 65 سال از حادثه شانزدهم آذرماه ۱۳۳۲ و ریخته شدن خون شهدای دانشجو، شهید مهدی شریعت رضوی، شهید احمد قندچی و شهید مصطفی بزرگ‌نیا، می گذرد. اما با این وجود هنوز جنبش دانشجویی بعد از گذشت بیش از نیم قرن از این حادثه هنوز هم بیدار است و در راه تحقق آرمان‌های انقلاب همیشه و در همه حال گوش به منویات رهبری است.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، در واقع اگر امروزه از جمهوری اسلامی و به ویژه از ملت ایران در عرصه‌ های مختلف در جهان به افتخار یاد می‌شود، بیشتر به خاطر برکت خون این شهیدان و دیگر شهدای دانشجو است که در حال حاضر با نامگذاری 16 آذر در تقویم رسمی کشورمان به عنوان روز دانشجو؛ ایستادگی، مقاومت و ایثار آنان در برابر استکبار جهانی را نشان می‌دهد.

از این رو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانشجو و تبریک این روز به همه دانشجویان همیشه سربلند کشورمان، در گزارشی با گفت‌وگو از چند تن از دانشجویان فعال استان آذربایجان‌شرقی؛ به بررسی هویت تاریخی و به ویژه رسالت ملی و دینی دانشجویان در عصر امروز می‌پردازیم.

 

تشکل‌های دانشجویی فراتر از بوروکراسی‌ها و مشغله‌های روزمره به رسالت اصلی خود بپردازند

حجت محمدی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز در این زمینه در پاسخ به این سوال اینکه چرا هر ساله باید این روز در دانشگاه‌ها گرامی داشته شود، اظهار داشت: روز دانشجو به عنوان نماد استکبارستیزی جنبش دانشجویی قلمداد می‌شود. روزی که در آن دانشجویان نسبت به آنچه در دانشگاه و کشور رخ می‌داد بی‌توجه نبودند و در این راه تا پای جان ایستادند و به شهادت رسیدند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه متاسفانه امروزه شاهد نوعی رخوت و بی‌تفاوتی در بین دانشجویان نسبت به مسائل جامعه و مملکت می‌باشیم. رخوتی که در بلند مدت باعث برچیده شدن روحیه آرمانخواهی و غلبه محافظه‌کاری خواهد شد، یادآور می‌شود: لازم است تشکل‌های دانشجویی فراتر از برروکراسی‌ها و مشغله‌های روزمره به رسالت اصلی خود بپردازند و در این میان استقلال خود را خفظ کنند.

این فعال دانشجوی دانشگاه تبریز اضافه می‌کند: حرکت به سمت حلقه‌های قدرت و سهم‌خواهی به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل انحراف جنبش دانشجویی از رسالت خویش است که در این صورت تشکل‌ها به  به پیاده نظام احزاب تبدیل می‌شوند.

وی تاکید کرد: تشکل‌های یکبار مصرف نوعی دیگر از تشکل نماها هستند که با ظهور و افول جریان‌های سیاسی همزمان می‌شوند و متاسفانه موجب بدنامی جنبش دانشجویی شده‌اند.

این فعال دانشجوی استان در ادامه اذعان کرد: متاسفانه جوانان تصویری روشن از آینده خود ندارند که این امر موجب دلزدگی از مشارکت جویی و حضور آنها در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی می‌شود.

استکبارستیزی و عدالت‌خواهی جزو لاینفک دانشجوی جوان مومن انقلابی است

محمدرضا بهگام، دبیر سیاسی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز هم در این ارتباط با بیان اینکه 16 آذر 1332 یادآور حادثه خونین شهادت دانشجویان در دوران حکومت دست‌نشانده و مستبد پهلوی است، می‌گوید: 16 آذر نقطه عطف تشکیل فعالیت جنبش دانشجویی است و از این رو دانشجوی مبارز باید مبانی فکری و عقیدتی محکمی داشته باشد؛ در غیر این صورت به انحراف کشیده خواهد شد.

این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی در ادامه با تاکید بر اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی با وجود تغییر شرایط، نه تنها مسوولیت دانشجو و دانشگاه خاتمه نیافت، بلکه با توجه به مقتضیات و نیازهای زمانه و افزایش و پیچیدگی دشمنی‌هایی که از داخل و خارج متوجه مردم و کشور است، بیشتر هم شده است، تصریح کرد: جنبش اصیل دانشجویی پس از فروریختن نظام دیکتاتوری پهلوی و برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی، به تعقیب آرمان‌های بلند خویش در مبارزه با استکبار و عدالت‌طلبی پرداخت و در 13 آبان 1358  لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کرد و نماد انقلاب دوم را در تاریخ به نام خود ثبت کرد.

 

آرمانخواهی از  ویژگی‌های جنبش دانشجویی است

مهدی کارکن، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه مراغه نیز با تاکید بر اینکه آرمانخواهی یکی از  ویژگی‌های جنبش دانشجویی است و از این رو دانشجوی انقلابی باید مطالبه‌گر باشد، یادآور می شود: 16 آذر 1332 نقطه‌عطفی برای فعالیت جنبش‌های دانشجویی است، از این رو باید ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای آن روز باید ادامه‌دهنده راه و منش آنان شد.

به گفته این فعال دانشجوی استان آذربایجان‌شرقی ۱۶ آذر نماد ایستادگی در برابر ظلم و استکبارستیزی بود که دانشجویان کشور نتوانستند ظلم را بپذیرند و علیه آن شوریدند تا ظلم و استبداد را بزدایند و به همه ثابت کنند که جوان ایرانی هر وقت بخواهد، می‌تواند موثر بخش باشد.

دانشجو بیدار و مطالبه گر؛ رسالت امروز دانشجویان

محمدصادق نبائی، دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب هم در این ارتباط با تاکید بر اینکه ۱۶ آذر یک روز ایدولوژیکی و آرمانگرایانه است که مؤید استکبارستیزی این قشر علمی و روشن جامعه است، معتقد است: روز دانشجو نشانگر بیدار بودن دانشجو است چرا که دانشجو در ادوار مختلف از همان ۱۶ آذر تا مبارزات دوران انقلاب و پویش‌های دانشجویی در زمان دفاع مقدس و اینک در سطح دانشگاه‌ها با موضع‌های انقلابی نشان داده است که هرکز از خواسته‌های به حق در طراز انقلاب خود کوتاه نخواهد آمد.

این فعال دانشجوی استان در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به این سوال که وظیفه و رسالت دانشجویان عصر امروز و به ویژه دانشجویان انقلابی برای ادامه راه شهدای راه حق و حقیقت و به خصوص شهدای دانشجو چیست، می‌افزاید: امروزه رسالت و هدف دانشجویان به خصوص دانشجوهای انقلابی این است که دو موضوع مهم را طبق منویات رهبری پیگیری کنند که این دو موضوع عبارت است از " تلاش در حوزه علم و تولید علم" و دیگری "رسیدن به اوج توانایی در عرصه جنگ نرم" که هم اکنون مصداق مهم آن فضای مجازی است که جولانگاه دشمنان انقلاب و کشور شده و این عمل نیز همانند مبارزات شهدای دانشجو است.

 

استقلال‌طلبی و استکبار ستیزی مهمترین درس 16 آذر است

مجید علی‌جانی، دبیر واحد سیاسی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه مراغه می‌گوید: ۱۶ آذر؛ یاد آور ایستادگی و مقاومت دانشجویان متعهد و انقلابی در برابر زیاده‌خواهی‌های استکبار جهانی است و بر همین اساس در این روز دانشجویان با شعار هنوز ما زنده هستیم، فرصتی را برای به یاد آوردن نقش موثر خود در جامعه به دست آوردند.

این فعال دانشجوی استان در ادامه در پاسخ به این سوال که وظیفه و رسالت دانشجویان عصر امروز و به ویژه دانشجویان انقلابی برای ادامه راه شهدای راه حق و حقیقت و به خصوص شهدای دانشجو چیست، یادآور شد: با توجه به بروز باندبازی‌ها و برروکراسی وسیعی که در برخی نهادهای گوناگون به وجود آمده است، دانشجوی امروز باید سعی در بر هم شکستن این  مسائل باشد و این امر محقق نمی‌شود مگر با پیگیری و هزینه دادن.

دبیر واحد سیاسی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه مراغه اذعان کرد: سهم عمده مطالبات کنونی دانشجویان باید در جهت شفاف سازی و ایجاد فضای آزاد برای اندیشیدن باشد، تا هیچ کس بهانه‌ای برابی کارهای غلط خود نداشته باشد.

به گفته وی، دانشجوی انقلابی و متعهد باید همیشه و در همه حال، با توجه به شرایط جامعه از مسوولان و مدیران اجرایی دستگاه‌ها و نهادها برای شکوفاهی و اقتدار همه جانبه کشورمان در عرصه‌های مختلف مطالبه‌گری کنند.

دولت پاسخگوی مطالبات دانشجویی باشد

محمد‌حسین کاظمی، دبیر تشکیلات جامعه اسلامی دانشجویان نیز با تاکید بر اینکه دولت باید پاسخگوی مطالبات دانشجویی باشد، بر این باور است: در تقویم رسمی کشورمان 16 آذر به نام روز دانشجو نامگذاری شده و از این رو از آنجایی که دانشجو به عنوان قشر فرهیخته، پویا و جریان ساز هر جامعه‌ای به شمار می‌رود، ولی متأسفانه عده‌ای سعی دارند 16 آذر فقط در تقویم‌ها باقی بماند و رسالت‌های دانشجویی فقط در برگزاری مراسم خلاصه شود.

بعد نیست در خاتمه این گزارش به گوشه‌ای از خاطره دکتر شهید چمران در باره حادثه‌ 16 آذر 1332 بپردازیم که این شهید بزرگوار می‌گوید: «وقایع آن‌ روز، چنان در نظرم مجسم است که گویی همه را به چشم می‌بینم! صدای رگبار مسلسل در گوشم طنین می‌اندازد. سکوت موحش بعد از رگبار، بدنم را می‌لرزاند. آه بلند و ناله‌ جانگداز مجروحان را در میان این سکوت دردناک می‌شنوم. دانشکده ی فنی خون‌آلود را در آن روز و روزهای بعد، به رأی‌العین می‌بینم»‌.

مقام معظم رهبری نیز در وصف دانشجوی شهید می‌فرمایند:«هنگامی که به نام دانشجوی شهید می‌رسیم، این یقین در ما پدید می‌آید که پذیرش شهادت و اقدام به جهادی که بدان منتهی شده، از سر خودآگاهی و با اراده روشن‌بینانه بوده است و این ارزش عمل را مضاعف می‌کند و به این دلیل است که دانشجویان شهید که در شمار سرآمدان ایمان و ایثار آگاهانه بوده‌اند، ستارگان همیشه درخشانی هستند که هر جویای حقیقت می‌تواند راه خویش را با آنان بیابد».

از سویی همچنین دکتر علی شریعتی، هم در اوصاف سه شهید دانشجوی، واقعه 16 آذر 1332 به نام‌های(مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) می‌نویسد: «اگر اجباری که به زنده ماندن دارم، نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می‌زدم؛ همان جایی که 22 سال پیش، «آذر»مان در آتش بیداد سوخت. او را در پیش پای «نیکسون» قربانی کردند.

در جمع‌بندی این گزارش می‌توان به این نتیجه رسید که دانشجو به عنوان قشر فرهیخته و بیدار جامعه همیشه و در همه حال در راه تحقق آرمان‌های انقلاب تلاش کرده و هنوز هم این راه برای رسیدن به اهداف عالی ادامه دارد.

گزارش از : موسی کاظم زاده

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

اخبار مرتبط
نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.