• دوره‌گردانی که ردپای مهربانی دارند/ عمو چرخی یه سلفی بگیریم؟
یادداشت /

دوره‌گردانی که ردپای مهربانی دارند/ عمو چرخی یه سلفی بگیریم؟

اخبار ایلک - عمو چرخی دوره‌گردی که شاید خودش نداند اما نویدبخش رفت و آمد و زیبایی فصل‌هاست و با حضورش در خیابان‌ها و گذرها مهربانی، صفا و لبخند را به مردم شهر هدیه می‌کند، همان چیزی که این روزها آن را کم داریم.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، پاییز که می‌آید سرها بیشتر در گریبان‌ها فرو می‌روند و قدم‌ها سریع‌تر می‌شوند تا بلکه سوز و خشکی سرما را گذرانده و به سرپناه و مقصد نزدیکتر شوند، اما بهار و تابستان روال عکس دارد و گویی ‌آهستگی قدم‌ها با سرخوشی و لبخند همراه می‌شود.

گرچه بهار و تابستان به اقتضای هوا و زیبایی‌شان مردم شهر را بیشتر در خیابان‌ها سرگرم می‌کنند تا کمی قدم زده و سلفی گرفته و لبخند و نگاهی رد و بدل شود اما با این حال اغلب مردم جدی‌تر از گذشته بوده و چین بین ابروهاشان فاصله و حریمی را نشان می‌دهد که دور خود کشیده‌اند.

در شهری همچون تبریز که مردمش جدی‌تر از شهرهای دیگرند و ساختمان‌ها هم بی‌نظم و بی رنگ و لعابند و خبری از درخت کاری و فضای سبز جذابی نیست، عمو دوره‌گرد می‌تواند زمختی روح شهر را بشکند و با خود صفا و مهر بیاورد.

چشم‌ها در خود آگاه یا ناخودآگاه در گذر فصل‌ها به دنبال چرخی دوره‌گرد می‌گردد تا ببیند تغییر فصل کی خودش را در بساط عمو نشان می‌دهد.

بساطی که در پیاده‌روی‌های طولانی یک روز تابستانی، مهمان ساندویچ سنتی یرالما یومورتا (سیب زمینی تخم مرغ تنوری) به همراه فلفل و چای می‌کند و در زمستان حرارت و گرمای لبو و پخله (باقالی) اش در گذرگاه‌ها دل رهگذر را غنج می‌ برد.

عمو چرخی دوره‌گردی که شاید خودش نداند اما نویدبخش رفت و آمد و زیبایی فصل‌هاست و با حضورش در خیابان‌ها و گذرها مهربانی، صفا و لبخند را به مردم شهر هدیه می‌کند، همان چیزی که این روزها آن را کم داریم.

شاید اگر شهردار بودم، در این روزهایی که بیشترین میزان افسردگی و مشاجرات خیابانی را شاهدش هستیم، حمایت می‌کردم تا تعداد عموهای چرخی دوره‌گرد بیشتر شود چراکه نه تنها این افراد و خوراکی‌هایشان بخشی از خرده فرهنگ‌های شهر و مردمانش بوده و بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به واسطه همین افراد با بافت اجتماعی شهر آشنا می شوند،
از سوی دیگر همین افراد با حضور خود لطافت و جنبش روحی به همراه می‌آورند و با توقف و مکث کوتاه مشتری، گفت‌وگو صمیمانه را شکل می‌دهند و باعث پیوند دوستانه مردم با یکدیگر می‌شود .

عمو چرخی که شاید روزی فرهنگ، هنر و کتاب و موسیقی را هم در خیابان‌ها و گذرها دور بچرخاند و با صدایی آهنگین به مردم و مسافران شهر هدیه بدهد.گاهی لازم است همه چیز را سر و ته ببینیم؛ یا شاید جور دیگر باید دید و حتی کمی متفاوت.

گاهی کافی است کمی چاشنی به نوع نگاهمان اضافه کنیم تا هر انچه را که در نگاه اول به نظر مشکل و آسیب می‌آید؛ حل شود، مشکلی مثل دستفروش و دوره‌گرد.

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.