• سد معبر؛ معضلی برای تمام فصول و شهرها!

سد معبر؛ معضلی برای تمام فصول و شهرها!

اخبار ایلک - با وجود شعارها و نظراتی که از سوی مسوولان مدیریت شهری در گذشته و امروز مطرح شده است، معضل سد معبر، همچنان گریبان اهر را می‌فشارد.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، ساماندهی مشاغل مزاحم در داخل شهر اهر یکی از معضلات جدی و مبتلا به شهروندان اهری می‌باشد که متأسفانه تاکنون ساماندهی این امر در این شهرستان محقق نشده و با وجود کلنگ زنی شهرک صنفی اهر در سال 1390 و در زمان صدارت جناب بیگی استاندار وقت آذربایجان‌شرقی و اختصاص زمین لازم در این خصوص سنگی روی سنگ بند نشده و فقط کلنگ آن به زمین زده شده است.

در سال های اخیر در موارد متعددی از سوی دستگاه‌های مرتبط  این امر پرداخت و این موضوع در جلسات مختلف مطرح شده ولی متأسفانه اقدامات عملی در حل این معضل صورت نگرفته و نارضایتی شهروندان را در این خصوص به دنبال داشته است و اخیرا" نیز  مسوولان ارشد شهرستان و دستگاه قضایی به این امر ورود کرده اند که امیدواریم با نتایج مثبت ،منجر به ارائه راهکار عملی در حل این معضل عمومی شهر اهر گردد.

متاسفانه برخی مشاغل مزاحم همچون صافکاری، جوشکاری، آهنگری، سمساری، کابینت‌سازی، کارواش، مکانیکی‌ها، تراشکاری، نجاری، رنگرزی، سنگبری، تعمیرگاه‌های موتور، فروشگاه‌های مصالح ساختمانی و ده‌ها موارد مشابه در سطح شهر مستقر و فعالیت دارند برای عبور و مرور شهروندان مشکل ایجاد کرده و برخی از این مشاغل با صدای ناهنجارشان برای همشهریان بسیار آزار دهنده بوده و موجبات برخی بیماری‌های عصبی به خصوص برای همسایگان اینگونه مشاغل را موجب شده است .

مردم کوچه بازار گلایه‌مندند که از صبح تا شام صدای ناهنجار و گوش خراش  این واحدهای دارای آلودگی صوتی امانشان را بریده است و  با وجود پیگیری‌ها و شکایت‌های متعدد به دستگاه‌های مختلف تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌اند و اجبار به رفتن از این مکان‌ها را آخرین چاره خود می‌دانند و مجبورند با نازلترین  قیمت منزلشان را فروخته و به محل‌های امن و کم صدا نقل مکان کرده و از این بابت میلیون ها تومان متضرر شوند.

 اما عدم سختگیری اتحادیه‌ها ونبود اهرم بازدارنده باعث شده  همچنان اینگونه مشاغل قارچ وار در سطح شهر هر روز بیشتر و بیشتر شوند و برخی از این مشاغل مزاحم علاوه بر آلودگی صوتی، چهره بسیار نامناسبی را به شهر بخشیده‌اند که جا دارد دستگاه‌های ذیربط به خصوص شهرداری  و اتاق اصناف به این امر توجه ویژه داشته باشند.

 ا زسرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ایجاد مجتمع‌های خدماتی حمایت می‌کنیم

فرماندار اهر بر رفع معضل سد معبر توسط دستگاه‌های ذیربط در سطح شهر تأکید کرد و افزود: همه باید حقوق شهروندی و حقوق عمومی را رعایت کنیم و با راهکارهای مناسب زمینه فرهنگ‌سازی در این خصوص را در جامعه فراهم کنیم .

زاهد محمودی گفت: قطعاً فعالیت مشاغل مزاحم و پرصدا در سطح شهر به خصوص مراکز پرتردد مشکلاتی متعددی را برای شهروندان به وجود آورده و تلاش ما بر این است که مشاغل مزاحم و آلاینده به خارج از شهر انتقال یابد و پیگیری‌های لازم در راه‌اندازی شهرک صنفی اهر و انتقال اینگونه مشاغل مزاحم در اولویت کاری این فرمانداری با همکاری دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری،اتاق اصناف،اتحادیه‌های مشاغل خدماتی، اداره صمت می‌باشد.

وی گفت: با توجه به افزایش مشاغل مزاحم و پرصدا به خصوص واحدهای خدماتی و مکانیکی در سطح شهر که موجبات مزاحمت برای عبور و مرور شهروندان شده‌اند پیگیر هستیم ،شهرداری و اتاق اصناف با هماهنگی سایر دستگاه‌های مرتبط اقدامات عملی در این خصوص انجام دهند.

فرماندار اهر همچنین گفت: از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که بخواهند نسبت به ایجاد مجتمع‌های خدماتی جهت فعالیت اینگونه مشاغل اقدام کنند، حمایت می‌کنیم و آمادگی داریم در اعطای تسهیلات بانکی و اخذ مجوزهای لازم حمایت کنیم.

وی همچنین بر ضرورت نظارت جدی اداره صنعت ، معدن و تجارت و اتاق اصناف در صدور پروانه برای اینگونه مشاغل در داخل شهر تأکید کرد.

 

 آماده هرنوع همکاری برای تسریع در اجرای شهرک صنفی اهر هستیم

شهردار اهر نیز با تأکید بر برخی مشکلات مشاغل مزاحم برای شهروندان، ناخرسندی خود را از این امر اعلام کرد.

کمال امید گفت: متأسفانه نبود مکانی مناسب در خارج از شهر باعث شده که برای انتقال مشاغل مزاحم و دارای آلودگی صوتی و بصری به خارج از شهر اقدامی مناسب صورت نگیرد.

وی گفت در راستای حل مشکلات آغاز عملیات اجرایی شهرک صنفی  اهر جلسات متعددی برگزار شده که متأسفانه عدم پیگیری‌های لازم از سوی متولیان این پروژه باعث شده اقدامات عملی در این خصوص انجام نگیرد.

امید افزود: پروانه این شهرک که در آن 530 واحد پیش‌بینی شده و با مساعدت و همراهی شهرداری به بیش از 600 واحد قابل افزایش است، هزینه پروانه ساخت آن از سوی شهرداری که در گذشته 3.5 میلیارد تومان اعلام شده بود که با پیشنهاد شهرداری و موافقت شورای شهر در جهت تسهیل و تشویق سرمایه‌گذاران این پروژه به یک میلیارد و 300 میلیون تومان کاهش داده‌ایم تا این پروژه اجرا شود که متأسفانه با وجود تمامی تمهیدات و تسهیلات فعلاً اراده ای از سوی متولیان این کار از سوی دست‌اندرکاران مشاهده نمی‌شود.

این مقام مسوول در شهرداری اهر گفت: شهرداری در راستای تسریع در اجرای پروژه آماده هرگونه همکاری با دست‌اندرکاران ذیربط بوده و دریافتی از محل پروانه را در خود شهرک برای خیابان کشی، جدول‌گذاری و سایر زیرساخت‌های محیطی هزینه خواهد کرد و حتی پیشنهاد شده برای هزینه پروانه تعدادی از واحدهای احداثی در محل شهرک به شهرداری واگذار شود.

وی یاد آور شد: اگر اقدام عملی از سوی بانیان و مجریان این پروژه در سال‌جاری صورت نگیرد و مدت تعریف شده در مجوز صادر شده از سوی جهاد کشاورزی در تبدیل زمین فوق به اتمام برسد، شهرداری نخواهد توانست پروانه ساخت به متولیان این امر جهت ساخت شهرک صنفی صادر کند.

امید تأکید کرد: شهرداری و شورای شهر اهر آماده هر نوع همکاری و همراهی با اجرای این پروژه بوده و انتظار می‌رود این پروژه عملیات اجرایی خود را آغاز کند تا متقاضیان انتقال به این شهرک عملاً اجرای پروژه را شاهد باشند تا با اعتمادسازی لازم نسبت به ثبت نام در واحدهای خدماتی آن اقدام نمایند.

 

کمبود نقدینگی مشکل  اجرای پروژه  شهرک صنفی اهر

رئیس اداره صمت اهر نیز متولی این پرونده را شرکت‌های وابسته به اتحادیه‌های صنعتی مرتبط عنوان کرد و گفت: اداره صمت مجری قانون و جنبه نظارتی به اتحادیه‌ها و صنوف دارد.

صبور علمی گفت: انتقال مشاغل مزاحم از داخل شهر به خارج از آن از دغدغه‌های این اداره نیز می‌باشد و ما نیز پیگیر هستیم که این پروژه محقق شود و هرمساعدتی که از دست این اداره برآید قطعا مضایقه نخواهیم کرد.

وی گفت: زمین این شهرک در محل جاده ورزقان با حمایت‌های مسوولان شهرستان تملک شده و نقشه‌های لازم این پروژه آماده شده و در مرحله دریافت پروانه می‌باشد که متاسفانه عدم توانایی در پرداخت هزینه پروانه باعث خلل در روند اجرایی پروژه شده که امیدواریم این مشکل با حمایت مسوولان و شهرداری و شورای شهر مرتفع گردد.

این مقام مسوول افزود: اداره صمت نیز همراه با سایر ادارات مرتبط مجدانه پیگیر موضوع بوده که امیدواریم شرکت‌های متولی این پروژه که وابسته به اتحادیه های صنفی مرتبط از جمله تعمیرکاران ، آلومینیوم کاران، مخابرات، آهن‌فروشان و سایر مشاغل می‌باشند، با تأمین نقدینگی و پیش‌فروش واحدهای خدماتی احداثی اجرای این پروژه را آغاز کنند.

علمی یادآور شد: خوشبختانه همه مسوولان ارشد شهرستان و حتی مسوولان قضایی پشتیبان این پروژه می‌باشند و امیدواریم این همراهی‌ها موجب تسریع در اجرای پروژه فوق گردد.

گزارش از حسن بالاگر

انتهای پیام/

ایلک نیوز را در پیام رسان سروش دنبال کنید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.