• ۸۰ درصد مردم غزه زیر خط فقر هستند/جامعه جهانی به مسئولیتش عمل کند
نماینده مجلس فلسطین:

۸۰ درصد مردم غزه زیر خط فقر هستند/جامعه جهانی به مسئولیتش عمل کند

اخبار ایلک - «جمال الخضری» نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین با بیان اینکه ۸۰ درصد مردم غزه زیر خط فقر زندگی می کنند، گفت: جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در بازگرداندن حقوق فلسطینیان به آنها عمل کند.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری مهر، رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۷ تاکنون که قریب به ۱۰ سال می گذرد، نوار غزه در اراضی فلسطین را تحت محاصره شدید خود درآورده است. از آن زمان تاکنون رژیم صهیونیستی چند جنگ را نیز به فلسطینیان ساکن نوار غزه تحمیل کرده که البته پس از مواجه شدن با پاسخ سخت و دندان شکن نیروهای مقاومت، مجبور به خروج ناکام از این جنگ ها شد. با این حال، محاصره ۱۰ ساله نوار غزه و حملات نظامی گسترده صهیونیستها به آنجا خسارت های اقتصادی ویرانگری را به این منطقه وارد کرده است. مردم غزه درحال حاضر با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه هستند. از سوی دیگر، بمب های شیمیایی که رژیم صهیونیستی در طول این مدت بر سر مردم غزه فروریختند موجب ظهور و بروز بیماری های لاعلاج بسیاری در این منطقه شده است.

طبق اعلام برخی کارشناسان، وضعیت وخیم اقتصادی و معیشتی در نوار غزه که در واقع حاصل ۱۰ سال محاصره و همچنین حملات نظامی مستقیم گاه و بی گاه صهیونیستهاست، به مرحله هشدار رسیده است. کارشناسان اعلام کرده اند که اگر محاصره غزه شکسته نشود و وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، بدون شک این منطقه دیگر قابل زندگی کردن نخواهد بود و شهروندان فلسطینی باید هرچه سریعتر آنجا را ترک کنند. با تمام این ها، تا به امروز هیچ تلاش عملی و قاطعانه ای از سوی کشورهای عربی ـ اسلامی برای شکست محاصره غزه مشاهده نشده است.

درهمین ارتباط گفتگویی با «جمال الخضری» نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین و رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره نوار غزه انجام شده است که مشروح آن را مطالعه می کنید؛

*نواز غزه با وجود گذشت ۱۰ سال همچنان تحت محاصره رژیم صهیونیستی قرار دارد. شما به عنوان کسی که مسئول کمیته مردمی مقابله با محاصره نوار غزه هستید آخرین وضعیت این منطقه را چطور ارزیابی می کنید؟

مردم غزه با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه هستند؛ درشرایط کنونی طبق آماری که در دست است، بیش از ۸۰ درصد مردم غزه زیر خط فقر زندگی می کنندهمانگونه که خودتان هم گفتید، درحال حاضر بیش از ۱۰ سال از محاصره نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی می گذرد. واقعیت این است که محاصره اعمال شده علیه نوار غزه، محاصره خفه‌کننده‌ای است که مشکلات زیادی را نیز برای ساکنان نوار غزه به وجود آورده است. حتی آثار و تبعات جنگ های اخیر رژیم اسرائیل علیه مردم بی دفاع نوار غزه همچنان مشاهده می شود و اینگونه نیست که با پایان جنگ، آثار مخرب آن نیز از بین رفته باشد.

درحال حاضر بسیاری از زیرساخت های نوار غزه تخریب شده اند و در طول این سالها نیز عملیات بازسازی روی آنها صورت نگرفته است. عدم بازسازی زیرساخت های تخریب شده نوار غزه به تداوم محاصره این منطقه توسط رژیم صهیونیستی باز می گردد. بدون شک اگر این محاصره وجود نداشت و یا پیش از این شکسته شده بود، عملیات بازسازی زیرساخت های تخریب شده غزه آغاز می شُد.

از لحاظ وضعیت انسانی نیز باید گفت که اوضاع در غزه روز به روز پیچیده تر و وخیم تر می شود. مردم غزه با کمبود شدید مواد غذایی و دارویی مواجه هستند. آب آشامیدنی در غزه به سختی یافت می شود و برق این منطقه نیز با مشکلات زیادی مواجه است. درشرایط کنونی طبق آماری که در دست است، بیش از ۸۰ درصد مردم غزه زیر خط فقر زندگی می کنند. تمامی این مشکلات و معضلات در نوار غزه حمایت گسترده کشورهای عربی و اسلامی را ایجاب می کند.

*برخی از گزارش ها وجود دارند که طبق آنها گفته می شود نوار غزه طی چند سال آینده دیگر مکانی برای زندگی کردن نخواهد بود. آیا شما صحت چنین گزارش هایی را تأیید می کنید؟ و اگر چنین است، این مسأله چه پیامدهایی را می تواند با خود به همراه داشته باشد؟

اگر وضعیت وخیم کنونی طی سه سال آینده نیز تداوم داشته باشد؛ یعنی مشکلات محیطی، مشکلات آب و برق و ... هیچیک در نوار غزه که هم اکنون تحت محاصره صهیونیستهاست، حل و اگر وضعیت وخیم کنونی طی سه سال آینده نیز تداوم داشته باشد و حل و فصل نشود، زندگی کردن در نوار غزه با مشقت های فراوانی همراه خواهد بودفصل نشود، زندگی کردن در نوار غزه با مشقت های فراوانی همراه خواهد بود. لذا لازم است که سازمان ملل متحد، کشورهای مختلف جهان ازجمله کشورهای عربی ـ اسلامی هرچه سریعتر اقدامات فوری و عاجلی برای پایان محاصره نوار غزه صورت دهند. این واقعیتی است که نباید هیچگاه نادیده گرفته شود.

*به نظر شما آیا سازمان ملل متحد و همچنین جامعه جهانی به مسئولیت اخلاقی و انسانی خود در قبال آنچه که در نوار غزه می گذرد عمل کرده اند؟ آیا تلاشی از سوی جامعه جهانی برای شکست محاصره غزه انجام شده است یا خیر ؟

آنچه که سازمان ملل متحد و جامعه جهانی در قبال فلسطین و مردم غزه انجام داده اند، اقدامات بسیار جزئی است. به عنوان مثال سازمان ملل متحد تنها برای یک میلیون نفر از آوارگان فلسطینی کمک های بشردوستانه ارسال می کند و این میزان بسیار جزئی و ناچیز است، چراکه ما درحال حاضر میلیون ها پناهنده فلسطینی داریم که از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

محاصره غزه با تمامی قوانین بین‌المللی در تعارض است. سازمان ملل متحد باید برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل در غزه وارد عمل شود و نقش خود را ایفا کندهمانگونه که پیشتر ذکر کردم، اکنون در نوار غزه مشکلات بسیاری در زمینه معیشت، آب، برق و ... وجود دارد و این نیازمند حمایت بیشتر سازمان ملل متحد و جامعه جهانی است و کمک ها و حمایتهای جزئی مسأله ای حل نخواهد شد. همین مسأله محاصره خفه کننده نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی باید توسط سازمان ملل متحد حل و فصل شود. این محاصره با تمامی قوانین بین‌المللی در تعارض است. سازمان ملل متحد باید برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل در نوار غزه وارد عمل شود و نقش خود را ایفا کند.

*صهیونیستها همچنان با وجود گذشت ۱۰ سال از محاصره غزه، مردم این منطقه و گروه های مقاومت را به انجام حمله نظامی جدید تهدید می کنند. آیا احتمال دارد در آینده نزدیک شاهد وقوع جنگ دیگری از سوی صهیونیستها علیه نوار غزه باشیم؟

نوار غزه درحال حاضر تحت اشغال و تجاوزگری های مستمر رژیم صهیونیستی قرار داشته و وضعیتی بهتر از حالت جنگ ندارد. این شرایط، حقیقتا شرایط سختی است. جامعه جهانی امروز باید جامعه جهانی باید حقوق ملت فلسطین و مردم غزه را به آنها بازگردانددر کنار فلسطینیان و مردم نوار غزه بایستد. امروز ما باید به جای سخن گفتن از جنگ، از صلح سخن بگوییم و به این فکر کنیم که چگونه می شود در صلح زندگی کرد. جامعه جهانی باید حقوق ملت فلسطین و مردم غزه را به آنها بازگرداند. تهدیدات برای به راه انداختن جنگ جدیدی علیه غزه به نتیجه نخواهد رسید.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.