• ناله‌سرایی مقبره‌الشعرا
گزارش/

ناله‌سرایی مقبره‌الشعرا

اخبار ایلک - یکی از این پروژه‌هایی که در نوع خود بی‌نظیر بوده و آبروی گردشگری استان و تبریز است، پروژه مقبره‌الشعراست، هرچند از زمان آغاز عملیات اجرایی این طرح نزدیک به پنج دهه می‌گذرد و مسوولان وعده افتتاح آن را تا آغاز رویداد تاریخی تبریز 2018 داده بودند اما شنیده‌ها حاکی از کمبود اعتبار برای تسریع عملیات و اتمام تنها ضلع شمالی پروژه تا پایان سال‌جاری است.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، سال 2018 میلادی رسید و شهروندان تبریزی عملا وارد فاز عملیاتی میزبانی از گردشگران کشورهای اسلامی شدند اما هنوز تعداد زیادی از پروژه‌های مهم و گردشگرپذیر این دیار نیمه تمام مانده و همچون پیرمرد رنجور در گوشه‌ای از شهر خاک می‌خورند و یا برای تکمیل به توجه بیشتر مسولان نیازمندند.

در اوایل دهه پنجاه که طرح غلامرضا فرزان‌مهر معمار نام آشنای ایرانی در مسابقه معماری برای ساخت مقبره الشعرا برنده شد، وعده ساخت یک پردیس فرهنگی مهم به عنوان پاتوقی برای اهالی فرهنگ تبریز نیز داده شد. طرحی که با وجود گذشت نزدیک به پنج دهه همچنان عقیم مانده و مسوولان از نبود بودجه برای تکمیل آن سخن می‌گوید و نهادهای دیگر هم در سکوت از کنار آن عبور می‌کنند.

یکی از این پروژه‌ها که در نوع خود بی‌نظیر بوده و به قول مسوولان، آبروی گردشگری استان و کلان‌شهر تبریز است، پروژه مقبره‌الشعراست. هرچند از زمان آغاز عملیات اجرایی این طرح نزدیک به پنج دهه می‌گذرد و مسوولان وعده افتتاح آن را تا آغاز رویداد تاریخی تبریز 2018 داده بودند اما شنیده‌ها حاکی از کمبود اعتبار برای تسریع عملیات و اتمام تنها ضلع شمالی پروژه تا پایان سال‌جاری است.

از گذشته‌های دور خیابان‌ها و محلات قدیمی تبریز ماوایی برای سالکان حق و شاعران نام‌آور بوده و بی‌تردید تبریز به خاطر جای دادن عارفان و شاعران صاحب ‌امی چون اسدی طوسی، قطران تبریزی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار در دل خود، جایگاه ویژه‌ای را در بین شهرهای دیگر کشورمان داراست.

مقبره‌الشعرا (آرامگاه شاعران) یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که در محله‌ سرخاب واقع شده است، مقبره‌الشعرا هم‌اکنون پیرامون تکیه‌ حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف شهر تبریز قرار گرفته است و در ضلع شرقی بقعه سیدحمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی قرار دارد. 

شهر تبریز در قرن ششم و پس از تبدیل به مرکز حکومت اتابکان آذربایجان، پناهگاه شاعرانی شد که زندگی آرام و آسوده‌ای را دور از جنگ و نزاع می‌جستند.

خاقانی و ابوالعلا و فلکی از شروان و گنجه، ظهیر فاریابی و شاهپور نیشابوری از خراسان به تبریز آمدند و در این شهر ساکن شدند و پس از مرگ، یکایک آنان در حظیره مخصوصی دفن شدند که این حظیره را در تاریخ و تذکره‌ها به عنوان مقبره‌الشعرا یاد کرده‌اند، شاعران دیگری نیز از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو در تبریز بودند یا از نقاط دیگر به تبریز آمده و در این شهر درگذشته‌اند که غالبا در همین حظیره و در جوار خاقانی مدفون هستند.

به‌ دلیل متروکه ‌شدن مقبره‌الشعرا پس از زمین‌لرزه‌های سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری و به دلیل مدفون شدن بسیاری از شاعران و عارفان بزرگ در این گورستان، در شهریور ۱۳۵۰ خورشیدی، مسابقه‌‌ای برای طرح یک بنای یادبود در مقبره‌الشعرا توسط روزنامه‌های اطلاعات و کیهان و مجله‌ی یغما برگزار شد و پس از چندی طرح غلام‌رضا فرزان‌مهر انتخاب و عملیات احداث بنای یادبود آغاز شد. 

بنایی که طرحش این روزها تبدیل به یک المان و نماد ملی شده و وجود آرامگاه استاد شهریار در این محل به عنوان یکی از نام‌آوران عرصه ادبیات معاصر اهمیت آن را دو چندان کرده است.

متاسفانه از اوایل دهه 50 که طرح معمار غلامرضا فرزان مهر در مسابقه معماری برای ساخت مقبره الشعرا برنده شد، قول ساخت یک پردیس فرهنگی نیز داده شده بود تا این مکان محلی باشد برای تجمع هنرمندان و هنردوستان و با مجموعه‌های فرهنگی چون حافظیه و سعدیه شیراز رقابت کند اما باگذشت حدود پنج دهه از آن تاریخ نه تنها از پردیس فرهنگی و معرفی و اغنای فرهنگی مردمان این دیار خبری نیست بلکه خود پروژه مقبره‌الشعرا نیز بعد از سال‌ها عقیم ماندن و خاک خوردن، وارد فاز عملیاتی شده و لاک‌پشت‌وار در حال احداث بوده و می‌رود که به یکی از تاریخی‌ترین و کهن‌ترین پروژه‌های خطه آذربایجان تبدیل شود.

وعده بهره‌برداری از مقبره‌الشعرا تا پایان سال

معاون عمرانی شهردار تبریز در این زمینه گفت: پروژه بین‌المللی مقبره‌الشعرا به جهت حجم کاری و اهمیتی که دارد یک پروژه ملی محسوب می‌شود، از عدم مساعدت مالی مسوولان ارشد استانی و کشوری اعم از استانداری، میراث فرهنگی و دیگر نهادهای مربوطه باید گلایه کرد چرا که متاسفانه بودجه شهرداری به تنهایی کفاف پروژه‌ای به این عظیمی را نکرده و برای اتمام هرچه سریع‌تر آن به اعتبارات ملی نیاز هست.

محمد حسین اسحقی اضافه کرد: طی نامه‌های جداگانه از مسوولان ارشد تقاضای مساعدت شده ولی هیچ‌کدام از نهادها پاسخگو نبودند و چون بودجه شهرداری اندک است از این رو تسریع کار بسیار کند پیش می‌رود.

معاون عمرانی شهردار تبریز خاطرنشان کرد: باهمین بودجه کم فقط می‌توانیم تنها ضلع شمالی مقبره را تا عید به اتمام برسانیم و برای ادامه عملیات به رقمی بالغ بر 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا به تدریج بقیه مراحل را پیش ببریم.

امید به اختصاص اعتبار به مقبره‌الشعرا در مجلس و دولت

محمدصادق پورمهدی، معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی در این رابطه می‌گوید: یکی از پروژه‌هایی که پیشنهاد دادیم از محل بودجه 97 ردیف بودجه‌ای تخصیص بدهند، همین طرح مقبره‌الشعراست که در صورت تصویب مجلس اعتباری برای آن در نظر گرفته می‌شود همچنین باتوجه به اهمیت پروژه و حجم کاری موجود سعی می‌کنیم سال آینده و از محل اعتبارات استانی بودجه‌ای برای این پروژه اختصاص بدهیم.

وی یادآور شد:در صورت پیشنهاد شهرداری مبنی بر هزینه کرد پروژه از مکانیزم‌های دیگر، استانداری از پیشنهاد آنها استقبال می‌کند تا هرچه زودتر به اتمام برسد.

معاون عمرانی استانداری تصریح کرد: باتوجه به اینکه این پروژه یکی از پروژه‌های سنگین کلان‌شهر تبریز بوده و از نظر فرهنگی – اجتماعی در نوع خود آبرویی برای شهروندان تبریزی قلمداد می‌شود، استانداری پیگیر اجرای مراحل ساخت آن توسط شهرداری است و تا آنجا که بتواند در تسریع ساخت آن این نهاد را یاری می‌کند.

مقبره‌الشعرا به واسطه ملی بودن به اعتبارات ملی نیز نیاز دارد 

احمدعلیرضا بیگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی پروژه مقبره‌الشعرا را از دو بعد بررسی می‌کند و می‌گوید: بحث مقبره‌الشعرا از دو بعد فیزیکی و محتوایی قابل بررسی است. بعد فیزیکی قضیه که اغلب مورد استفاده گردشگران در سطوح معمولی قرار می‌گیرد و بعد محتوایی پروژه توسط محققان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: این مکان باتوجه به اهمیت قضیه و قرار گرفتن آرامگاه بیش از 400 شاعر،ادیب و اندیشمند داخلی و خارجی در آن و بازدیدکنندگانی که عمدتاً از محققان و نویسندگان بوده و برای ارتقاء سطح اطلاعات و دانش خود از این مکان دیدن می‌کنند، مورد توجه است و ما باید در این زمینه آنقدر اطلاعات داشته باشیم که بتوانیم محققان و علاقمندان را سیراب کنیم.

بیگی در پاسخ به اینکه پروژه مقبره‌ الشعرا به واسطه ملی بودن به اعتبارات ملی نیز نیاز دارد،گفت: درست است که این طرح به واسطه وجود مقبره‌الشعرا و ادبا از سراسر کشور و حتی جهان یک طرح ملی و بین‌المللی است اما متاسفانه وضعیت بودجه ملی هم چندان مطلوب نیست که بتوان برای تکمیل چنین طرح‌هایی از بودجه ملی کمک گرفت.

92 درصد بودجه کل کشور صرف حقوق و مزایا و هزینه‌ها می‌شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس افزود: هم اکنون حدود 92 درصد بودجه کل کشور صرف حقوق و مزایا و هزینه‌های جاری می شود و تنها هشت درصد به پروژه‌های عمرانی می‌ماند که آن هم آنقدر پروژه نیمه تمام و هزینه‌هایی چون حوادث غیرمترقبه در کشور وجود دارد که به پروژه‌هایی چون مقبره‌الشعرا اعتباری نمی‌ماند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت بودجه ملی به حدی است که چندی پیش معاون اول رئیس جمهور تعهد کرده بود حدود 10 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی به تبریز 2018 کمک کند اما متاسفانه هیچ مبلغی تعلق نگرفت.

بیگی ادامه داد: برای اینکه این رویداد تاریخی یعنی انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 را به نحو احسن و آبرومندانه برگزار کنیم، باید از نیروهای مردمی کمک بگیریم و با بخش خصوصی بیش از پیش همکاری داشته باشیم.

حالا که حدود سه هفته از آغاز تشریفاتی مراسم ورود به تبریز 2018 می‌گذرد، زمزمه‌هایی برای تکمیل این پروژه تاریخی به گوش می‌رسد، ظاهراً این بار شهرداری تبریز عزم خود را جزم کرده و با تمام توان می‌کوشد ضلع شمالی این پروژه را آن هم تا عید امسال که مراسم رسمی تبریز 2018 آغاز به کار خواهد کرد، به اتمام برساند.

نگارنده: سعیده دلال علیپور

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.