• جمعیت سالمندان کشور در مسیر صعود/ زیرساخت‌های پدیده رو به رشد سالمندی از امروز باید فراهم شود
معاون اجتماعی وزیر بهداشت عنوان کرد

جمعیت سالمندان کشور در مسیر صعود/ زیرساخت‌های پدیده رو به رشد سالمندی از امروز باید فراهم شود

اخبار ایلک - معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان اینکه باید مجمع سلامت، فضایی را ایجاد کرد تا اقدامات موثر در حوزه سلامت صورت گیرد، گفت: اصل هدف مجمع سلامت، فضایی بر این منظور است که اجتماعی شدن سلامت رویکرد نوین برای تحقق سلامت همگانی و کاهش نابرابری‌ها باشد.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری فارس، سید محمدهادی ایازی پیش از امروز در اولین مجمع استانی سلامت در سالن آمفی تئاتر دانشکده داروسازی دانشگاه تبریز اظهار کرد: باید مجمع سلامت فضایی را ایجاد کرد تا اقدامات موثر صورت گیرد.

وی افزود: اصل هدف مجمع سلامت استان بر این منظور است که اجتماعی شدن سلامت رویکرد نوین برای تحقق سلامت همگانی و کاهش نابرابری‌ها در کشور باشد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دین اسلام موضوع امنیت و سلامت را مورد تاکید قرار داده است و خداوند از مومنان می‌خواهد که با حضور در کارهای خیر اجتماعی وارد عمل شد و طبق این تاکیدات اگر با مشارکت مردمی وارد کار شویم، مشکلات حل می‌شود.

وی افزود: سلامت روانی، جسمی، اجتماعی و معنوی از جمله ابعاد سلامت هستند و منظور از سلامت تنها بیماری جسمی نیست.

ایازی با اشاره به بازدید از مرکز دیابت در استان گفت: در این بازدیدها خود بیماران به عدم رعایت خود اعتراف کردند.

وی با تاکید به اینکه تعیین‌گرهای سلامت از جمله مسوولیت حاکمیت، مسوولیت سازمان‌ها و نهادها همچنین مسوولیت خانواده‌ها و خود فرد است، تاکید کرد:  ۳۳۳ هزار سالانه مصدومیت حوادث وجود دارد که به همه این گروهای سلامت وابسته است. 

معاون اجتماعی وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سلامت باید در همه عرصه‌ها اعمال شود به طوریکه دیدمان جدیدی در حوزه تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری عمومی ایجاد کند. 

وی افزود: امروز بیشترین چالش ما درباره شرایطی است که ریشه در عوامل اجتماعی، اقتصادی و محیطی دارند. 

ایازی با بیان اینکه یک سیاست ممکن است در یک بخش با اقبال خوبی همراه باشد اما در بخش دیگر منجر به عوارض شدید شود، افزود: رویکرد سلامت در همه سیاست‌ها، انتخابی هوشمندانه است. 

وی ابراز کرد: مفهوم اجتماعی شدن نظام سلامت با شعار سلامت برای همه از طریق مشارکت مردم در سلامت است که به صورت کامل اهمیت مشارکت مردمی در سلامت را مطرح کرده است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید به اینکه کانون سلامت محله یک نوع تشکل اجتماعی است، گفت: با این کار به دنبال افزایش مشارکت‌ها، پویایی و خلاقیت مردمی در توسعه سلامت خود، خانواده و محله هستیم.

وی ادامه داد: مشارکت باید آگاهانه، داوطلبانه، مسوولانه و عادلانه باشد و ما نیز به دنبال این چهار شاخص در مشارکت هستیم.

ایازی بیان کرد: در آینده با پدیده سالمندی روبه‌رو خواهیم بود که باید زیرساخت‌های آن از امروز آماده کنیم.

وی ابراز کرد: فراهم کردن امکان مشارکت ساختارمند مردم، توانمندسازی جوانع محلی، فراهم کردن زمینه انتقال مسوولیت‌ها قابل واگذاری به کانون محلات، تقویت همکاری و تعامل بین‌بخشی، همکاری مسوولانه همه بخش‌ها در حمایت از ایجاد کانون مجامع سلامت محلات، تعهد همه نهادها و سازمان‌های محلی به محوریت شعار سلامت، شناسایی و هدایت منابع مختلف جزو انتظارات از مجمع سلامت است.

وی با اشاره به اینکل مجمع سلامت ابزاری برای تسهیل مشارکت مردم و اجتماعی شدن سلامت است، گفت: ترکیب مجمع سلامت محله متشکل از نمایندگان مردمی، نمایندگان دستگاه‌های دولتی، اساتید و متخصصان فن است.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

اخبار مرتبط
نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.