• آیا وعده شورانشینان پنجم درباره حاشیه‌نشینی محقق خواهد شد؟/ کم‌گوی و گزیده گویی متخصصانه شورای شهر پنجم
نگاهی به عملکردِ شش ماهه شورای شهر تبریز؛

آیا وعده شورانشینان پنجم درباره حاشیه‌نشینی محقق خواهد شد؟/ کم‌گوی و گزیده گویی متخصصانه شورای شهر پنجم

اخبار ایلک - بعد از سپری شدن شش ماه از عمر شورای شهر تبریز گذری به عملکرد شورا کارنامه‌ای قابل قبول همراه با نقاط ضعف غیرقابل کتمان را پیش روی ما قرار می‌دهد.

به گزارش اخبار ایلک از آناج، از نخستین جلسه شورای شهر تبریز بیش از شش ماه می‌گذرد و اعضای شورای پنجم در حالی به استقبال سال 97 می‌روند که عملکرد مثبتی را تا به اینجای کار برجا گذاشته‌اند، هرچند که شورای پنجم نیز خالی از اشتباهات نبوده است.

نگاهی گذرا به عملکرد شورای پنجم در شش ماهه گذشته حاکی از آن است که علی‌رغم پیش‌بینی‌ها برای ایجاد جوی سیاسی در شورا تا به اینجای کار به استثنای مساله انتخاب شهردار، اکثریت شورانشینان لیست امید وارد بازی‌های سیاسی نشدند و حل مشکلات شهری را در اولویت قرار داده‌اند.

شاید یکی از بیشترین انتقادات در شورای پنجم، تعلل بیش از حد اعضای شورا برای انتخاب شهردار بود، انتخابی که برخی اعضا ترجیح می‌دادند براساس وابستگی و جناحی باشد و نه جوانگرایی و کارایی! صدالبته در پایان این کشمکش‌های انتخاب شهردار اعضای لیست امید هم ترجیح دادند به جای نگاه صرفا جناحی در اندیشه آینده شهر باشند اگرچه در راستای انتخاب و شهردار و بعد از اتمام رای‌گیری برخی اعضای شورای پنجم سعی داشتند میز بازی را بهم بزنند و در اصطلاح جرزنی کنند و به همین دلیل نیز پروسه امضای نامه انتخاب شهردار ماه‌ها طول کشید اگرچه در آخر اعضای معترض هم به قانون تمکین کردند.

فارغ از مساله انتخاب شهردار شورای پنجم تا به اینجای کار نقاط قوت و ضعفی نیز در کارنامه خود ثبت کرده‌اند، در نگاه اول از سوی اصحاب رسانه حاضر در جلسات شورا شاید یکی از نقاط قوت شورای پنجم سخن گفتن به وقت و به جای اعضای آن است؛ به صورتی که عضو کمیسیون و یا حتی رئیس آن در مساله‌ای که تخصص کافی را ندارد کمتر اظهار نظر کرده و تنها به بیان برخی ایرادات به نظر آمده می‌پردازند.

این مساله شاید به نوعی تخصص‌گرایی باشد که دائما فریاد آن را می‌کشیم؛ صدالبته که اعضای شورای شهر بایستی از تمامی مسائل شهری و مشکلات آن سررشته‌ای داشته باشند اما نباید تاکید کرد که اعضای شورا در مسائل متفاوت کارشناس باشند و برای هر مساله‌ای اظهار نظر نمایند.

نقطه قوت دیگر شورای پنجم حذف هبه‌ها از دستورات جلسه می‌باشد؛ علی‌الظاهر شورای چهارم شورای هبه‌ها بوده و بیشترین مصوبات آن مربوط به این مساله بوده اما شورای پنجم از زمان روی کار آمدن این موضوع را کنار گذشاته و به جز چند مورد در هیچکدام از جلسات شورای شهر به موضوع هبه‌ها پرداخت نکرده است.

از طرف دیگر اهالی رسانه نقاط ضعفی را هم برای شورای پنجم قائل‌اند؛ مساله نخست بحث‌های طولانی مدت اعضا بر سر موضوعات کم‌اهمیت و بعد از تصویب شورا است! در حالیکه در جلسه شورا برای مساله‌ای رای گیری شده و آن مصوبه به تصویب نیز می‌رسد اعضا بعد از رای‌گیری در برخی موارد بعضا ساعت‌ها به بحث و جدل می‌پردازند که نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه ساعت‌ها وقت شورا را برای رسیدگی به مسائل مهم‌تر اشغال می‌کند.

نکته ضعف دیگری که حتی رئیس شورای شهر در جلسه این هفته مطرح کرد برخورد برخی اعضاء با اهالی رسانه بود و اکبرنژاد تلویحا از اعضای شورا خواست که با اصحاب رسانه مهربان‌تر باشند! شاید رئیس شورای شهر نیز فهمیده و یا به گوشش رسیده است که برای مصاحبه با برخی اعضای شورا باید مدت‌ها وقت بگذاری و مصاحبه تلفنی هم که اصلا میسر نیست چون اصلا تلفن همراه برخی شورانشینان برای جواب ندادن و یا به برخی رسانه‌ها جواب دادن تعبیه شده است!

اینکه اعضای شورا انتظار داشته باشند که برخی رسانه‌ها تنها به گل‌ و بلبل بپردازند و به این اعضای بالای چشمشان ابروست نگویند مساله صحیحی نیست و رسانه وظیفه نقد صحیح را برعهده دارد تا مسئولین ایراد کار را رفع کنند.

مصوبات شورا تا به اینجا در تمامی رسانه‌ها ضبط و ثبت شده است و شمردن آنان تکرار مکررات است اما یکی دیگر از نقاط ضعف شورای پنجم عدم توجه به مساله حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده در دستور جلسات شورای شهر است؛ زیرا بیشتر این اعضا با شعار حل این مشکلات به صحن این شورا راه یافته‌اند و کم‌توجهی به این موضوع وجهه آنان را در میان مردم شهر خراب می‌کند.

اگرچه در شورای پنجم به این مساله اشاره شده اما تاکنون تصمیم‌گیری جدی و به میدان آمدن شورا برای سیاست‌گذاری واقعی و درمانی برای این معضل را مشاهده نکرده‌ایم در حالیکه موضوع حاشیه‌نشینی که به دیدگاه شهردار تبریز جراحی بزرگ است امروز اولین و مهمترین دغدغه شورای شهر بایستی باشد زیرا نزدیک به نیمی از مردم تبریز در بافت حاشیه‌ای یا فرسوده زندگی می‌کنند.

در این مدت کوتاه که از عمر شورای شهر تبریز می‌گذرد شاید بتوان به این شورا و شورانشینان نمره قبولی داد اگرچه نمره نهایی را تنها در پایان عمر چهارساله شورا و بعد از نگاه به نتایج وعده‌های انتخاباتی می‌توان به شورانشینان کاخ شهرداری داد.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

اخبار مرتبط
نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.