• فضای علمی را با اظهارنظرهای غیرعلمی، غیرحقوقی و غیرکارشناسی متشنج نکنید
دکتر علیرضا منادی، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی:

فضای علمی را با اظهارنظرهای غیرعلمی، غیرحقوقی و غیرکارشناسی متشنج نکنید

اخبار ایلک - معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی به اظهارات معاون حقوقی وزارت علوم درباره رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد واکنش نشان داد و تاکید کرد از سخنان دکتر روشن به عنوان حقوقدان متعجب است زیرا مرجع اعلام قوانین، معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش اخبار ایلک از خبرگزاری آنا، دکتر علیرضا منادی‌سفیدان گفت: «قوانینی را در اختیار داریم که طبق بند 1 ماده 3 قانون "تدوین و تنقیح قوانین و مقرارت کشور" تشریح میکند که وظیفه اعلام قوانین معتبر برعهده معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی است.»

او در این باره توضیح داد: «همان‌طور که گفتم این امر از وظایف معاونت قوانین مجلس به حساب میآید و ما هم میخواستیم که رئیس خانه ملت این موضوع را اعلام کند، اما دکتر لاریجانی دستور آن را به معاونت قوانین مجلس محول کرد. البته این مساله کاملا مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که هیچ ربطی به قانون مصوب 93 (سنجش و پذیرش دورههای قدیم) ندارد. بنابراین اعلام می‌‏کنیم که این قانون و آئین‌نامه اجرایی که در سال 69 تصویب شده است، به قوت خود باقی هستند.»

دکتر منادی در ادامه افزود: «مرجع اعلام قوانین، معاونت قوانین مجلس است و این نهاد قانونی هم همان مسائلی را که پیشتر به آن اشاره کردم را به صراحت بیان کرده است. بنابراین هر کسی نمیتواند درباره اعتبار یا عدم اعتبار قوانین اظهارنظر کند یا بگوید آن قانون یا این قانون صلاحیت دارد یا ندارد. من به شخصه از اظهارنظر برخی حقوقدانان درباره چنین مسائلی واقعا تعجب میکنم.»

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «من از حقوق‌دانان وزارتخانه‌ها و نهادهای علمی درخواست میکنم که با اظهارنظرهای غیرعلمی، غیرحقوقی و غیرکارشناسی فضای علمی را متشنج نکنند. به این دلیل که همه شاهد بودند که با تصمیم ناگهانی درباره رشته محلها چه آسیبهای روانی بدی بر دانشجویان و خانواده آنها تحمیل شد چراکه در مقطعی به دانشگاه آزاد گفتند رشته‌محلهای شما حلال است و در برهه زمانی دیگری آن هم به طور ناگهانی به ما گفتند آن رشته‌محلهایی که قبلا حلال بودند الان حرام شده است.»

دکتر منادی به تایید تعدادی رشتهمحل دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: «بیش از 700 رشته‌محل از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم تایید شده است اما این وزارتخانه هنوز در این باره اطلاع‌رسانی نکرده است، زیرا این مساله را در حالت مسکوت قرار دادند و گفته‌اند "فعلا این موضوع را اعلام نمیکنیم تا بعد ببینیم چه میشود!".»

او در بخش دیگری از سخنان به تعداد جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: «اخیرا بیش از 6 هزار نفر را در مقطع Ph.D در دانشگاه آزاد اسلامی جذب شدند. من از همه میپرسم؛ اگر ما این تعداد را در دانشگاه قبول نمیکردیم چه اتفاقی رخ میداد؟ جالب اینجاست که اکثر این افراد فارغ‌التحصیل وزارت علوم بودند.»

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد خطاب به وزارت علوم گفت: «برای این وزارتخانه مانند روز روشن است و مشاهده کرده که دانشگاه آزاد چقدر افراد نخبه را جذب خود کرده است اما از خود نمیپرسد که با تصمیمات ناگهانی، غیرکارشناسی و غیرحقوقی درباره رشته‌محلها ممکن است همان افراد نخبه از کار بیکار شوند.»

دکتر منادی سخنان معاون حقوقی وزارت علوم درمورد رشته‌محلهای دانشگاه آزاد را رد کرد و با غیرحقوقی خواندن آن، افزود: «شورای عالی انقلاب فرهنگی نامهای را به رئیس مجلس ارجاع داده است و طبق قانون مصوب مجلس، در روزهای آینده از وزارت علوم و دانشگاه آزاد دعوت و جلسهای را برای این مساله تشکیل تا با دستور رئیس مجلس حل و فصل شود.»

او درباره حل سریع و زودهنگام مشکل بین وزارت علوم و اساسنامه دانشگاه پیام‌نور و همچنین تشکیل جلسه فوری میان معاون آموزشی این وزاتخانه در شورای عالی گسترش بدون دخالت مجلس واکنش نشان داد و گفت: «متاسفانه در کشورمان مقاومتهایی در برابر بخشهای غیردولتی وجود دارد. به هرحال آن دانشگاه دولتی است و بودجه دولتی هم دارد ولی وزارت علوم با دانشگاه آزاد درباره مسائلی که به آنها اشاره کردم دچار زاویه شده و مشکل دارد.»

انتهای پیام/

farhangi
farhangi

اخبار مرتبط
نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.