• پسماندهای عفونی مطب‌های پزشکی در آذربایجان شرقی ساماندهی می‌شوند
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی خبر داد؛

پسماندهای عفونی مطب‌های پزشکی در آذربایجان شرقی ساماندهی می‌شوند

اخبار ایلک - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی در جلسه کمیته تخصصی پیشگیری از جرایم علیه بهداشت عمومی (امنیت غذایی) از ساماندهی پسماندهای عفونی مطب های پزشکی در استان در سال 97 خبر داد.

به گزارش اخبار ایلک از آناج، رضا مسعودی فر با اشاره به عملکرد موفق کمیته مذکور در ساماندهی پسماندهای بیمارستانی، اولین اولویّت این کمیته در سال 97 را ساماندهی پسماندهای عفونی مطب های پزشکی در استان اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به گزارش مرکز بهداشت استان از مراکز عرضه شیر خام در تبریز بر اجرای ماده 27 قانون نظام صنفی کشور توسط اتحادیه های صنوف در راستای صیانت از حقوق عمومی و پیشگیری از جرایم علیه امنیت غذایی تأکید کرد و استفاده از مواد غذایی بهداشتی و سالم را حق مردم دانست و از دستگاههای متولّی امر خواست تشدید نظارت در حوزه مواد غذایی را بعمل آورند.

بنابر گزارش مرکز بهداشت استان از مراکز عرضه شیر فلّه ای و خام در تبریز، در نمونه برداری از چهارده مرکز عرضه شیر خام، تعداد هفت مورد آلودگی میکروبی در شیر در محلّ عرضه مشاهده شد. 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همچنین از تشکیل کمیته «صیانت از آب» در سال 97 برای پیشگیری از بحران آب در استان خبر داد.

در این جلسه مقرر شد معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز لیست مطب هایی که بیشترین پسماند پزشکی را تولید کرده و نسبت به بی خطر سازی آنها اقدام نمی کنند به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ارسال کنند.

همچنین مقرر شد مرکز بهداشت استان لیست و نشانی دقیق شیر سراهایی را که به عرضه شیرهای فاقد مجوّز بهداشتی اقدام می کنند ظرف مدت یک هفته به مراجع قضایی و صنفی (دادسرا و تعزیرات حکومتی) جهت رسیدگی و اِعمال قانون اعلام کنند.

نیز مقرر شد دستگاه های متولی بهداشت عمومی (بهداشت، دامپزشکی، محیط زیست) با اختیارات حاصله از ماده 688 قانون مجازات اسلامی هرگونه تخلف در حوزه بهداشت عمومی را به صورت کتبی و یا شفاهی به دادسرای محل وقوع جرم اعلام کنند تا از طریق دادسرای مربوطه دستورات و اقدامات لازم صادر شود؛ اتاق اصناف استان هم نسبت به تعیین و تکلیف واحدهای فاقد پروانه به تفکیک صِنف اقدام و نتیجه آن را ظرف مدت یک هفته به دبیرخانه معاونت ارسال کند.

پیگیری مصوبات جلسه قبلی، بحث در خصوص امنیت غذایی (تهدیدها و راهکارها) و تهیّه نقشه راه استمرار برنامه در سال های آتی از جمله موضوعات مطرح در این جلسه بود.

ماده 27 قانون نظام صنفی کشور: محل دایر شده به‌وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب برای آن صادر نشده است با درخواست اتحادیه و تأیید اتاق اصناف شهرستان توسط نیروی انتظامی پلمب می‌شود.

ماده 688 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): هر اقدامی‌ که‌ تهدید علیه‌ بهداشت‌ عمومی‌ شناخته‌ شود از قبیل‌ آلوده‌ کردن‌ آب‌ آشامیدنی‌ یا توزیع ‌آب‌ آشامیدنی‌ آلوده‌ ، دفع‌ غیر بهداشتی‌ فضولات‌ انسانی‌ و دامی‌ و مواد زاید، ریختن‌ مواد مسموم ‌کننده‌ در رودخانه‌ ها و زباله‌ در خیابانها ، کشتار غیر مجاز دام‌، استفاده‌ غیر مجاز فاضلاب‌ خام‌ یا پس ‌آب‌ تصفیه‌ خانه‌ های‌ فاضلاب‌ برای‌ مصارف‌ کشاورزی‌ ممنوع‌ می‌ باشد و مرتکبین‌ چنانچه‌ طبق‌ قوانین‌ خاص‌ مشمول‌ مجازات‌ شدیدتری‌ نباشند به‌ حبس‌ تا یک‌ سال‌ محکوم‌ خواهند شد.

تبصره 1 - تشخیص اینکه اقدام مزبور تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست شناخته می‌شود و نیز غیر مجاز بودن کشتار دام و دفع ‌فضولات دامی و همچنین اعلام جرم مذکور حسب مورد بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ‌دامپزشکی خواهد بود.

انتهای پیام/

با کانال تلگرامی اخبار ایلک همراه شوید

farhangi
farhangi

اخبار مرتبط
نظرات
  • نظری ثبت نشده است !
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.